Shromáždění na podporu Palestiny, která se konala v sobotu odpoledne v centru Londýna, se zúčastnilo nejméně 100 000 lidí. Demonstrace proběhly bez vážnějších incidentů.
Nejmasovější pochod organizovaný organizací Palestine Solidarity Campaign začal v poledne u Marble Arch, poté prošel Park Lane, Hyde Parkem, Piccadilly Square, Trafalgar Square a skončil ve vládní čtvrti Whitehall. Mnoho protestujících neslo vlajky Palestiny a dalších arabských států, včetně Alžírska, Egypta a Libanonu, a také Turecka.
Hlavním požadavkem protestujících bylo okamžité příměří v pásmu Gazy. »V Gaze umírají nevinné děti. Nevybíravé bombardování musí skončit, obyvatelé musí mít přístup k vodě a potravinám. Je děsivé, že v 21. století hovoříme o blokádě celého regionu. Je to samozřejmě nehumánní a odporuje to mezinárodnímu právu,« řekla zpravodaji agentury TASS jedna z protestujících jménem Roxana.
Mnoho demonstrantů neslo transparenty s výzvami »Zastavte genocidu«, »Zastavte válku proti Gaze«, »Bojkotujte Izrael«, »Sankce proti Izraeli« a »Ruce pryč od mešity Al-Aksá«. Nesli také transparenty s nápisy »Mlčení je násilí«, »Osvoboďte Palestinu«, »Izrael je teroristický stát«, »Apartheid je genocida« a »Bít děti není sebeobrana«.
Tisková služba londýnské policie uvedla, že celkem se akcí na podporu Palestiny zúčastnilo nejméně 100 tisíc lidí, a to i přes deštivé počasí. Podobné demonstrace se konaly i v dalších velkých městech po celé zemi.
Kritika britských úřadů
Protestující vyjádřili nespokojenost s proizraelským postojem britských úřadů v současném konfliktu. Někteří z demonstrantů drželi transparenty s hesly jako »Hanba britské vládě« a »Pryč s vládou Konzervativní strany«.
Dne 18. října britský premiér Rishi Sunak ve svém projevu v Dolní sněmovně britského parlamentu odmítl podpořit návrh šéfa frakce Skotské národní strany Stephena Flynna, který prohlásil, že je třeba zavést příměří v palestinsko-izraelském konfliktu. Premiér království zdůraznil, že Izrael má právo na sebeobranu, a vyjádřil naději, že izraelské ozbrojené síly budou jednat v souladu s mezinárodním právem.
Policejní omezení
Metropolitní policie zapojila do zajištění bezpečnosti během demonstrací celkem asi 1000 policistů. Působili společně s dopravní policií a londýnskými strážci zákona. Účastníci protestu nesměli opustit předem dohodnutou trasu průvodu, procházet ulicemi v blízkosti izraelského velvyslanectví, vykřikovat hesla nebo ukazovat symboly Hamásu a Hizballáhu, které jsou ve Spojeném království zakázány.
Londýnská policie zároveň předem uvedla, že nebude zadržovat lidi skandující heslo »Od řeky k moři, Palestina bude svobodná«. Již dříve připustila možnost jeho zákazu šéfka britského ministerstva vnitra Suella Bravermanová. Židovské organizace ve Velké Británii poukázaly na agresivní charakter sloganu, který naznačuje absenci státu Izrael na mapě světa. Příznivci Palestiny zase upozornili, že se jedná výhradně o výzvu k ukončení izraelské okupace západního břehu Jordánu.
(jb, TASS)
Součástí Ruské federace je Židovskou autonomní oblast, která leží na ruském Dálném východě při hranici s Čínou, vytvořilo ve 30. letech sovětské vedení na pokyn Josifa Stalina. Útvar s centrem ve městě Birobidžan Židé z celé Evropy se mohou,podle Putina, do této oblasti nastěhovat. Oblast má vlastní parlament, tedy i vnitřní zákony, ( federální zákony jsou nadřazené zákonům oblastí) jazyk-jidiš