Syrský prezident Bašár Asad byl do Ruska dopraven »nejbezpečnějším možným způsobem« po rychlém zhroucení jeho režimu. Uvedl to v exkluzivním rozhovoru pro NBC News náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, který se tak stal prvním vysokým ruským představitelem, který Asadovu přítomnost oficiálně potvrdil.
»Ukazuje to, že Rusko v takové mimořádné situaci jedná, jak je požadováno,« řekl Rjabkov. Detaily však odmítl sdělit. »Bylo by velmi špatné, kdybych upřesnil, co se stalo a jak to bylo vyřešeno,« konstatoval pouze.
Řekl, že Rusko bude nadále podporovat Asada, jenž je ze Západu obviňován z válečných zločinů, jakož i z vražd, systematického mučení a násilného zmizení desítky tisíc lidí od masového povstání v roce 2011, které tento konflikt vyvolalo. Občanská válka si tehdy vyžádala statisíce životů a téměř 12 milionů obyvatel opustilo své domovy, většinou natrvalo.
»Rusko není stranou úmluvy, která zřídila Mezinárodní trestní soud,« odpověděl Rjabkov na otázku, zda Kreml vydá Asada k soudu.
Ten sídlí v nizozemském Haagu a Sýrie nepřijala jeho jurisdikci. Autoritu soudu neuznávají ani Rusko, Čína, USA nebo Izrael. Mezinárodní trestní soud nemá žádnou policii, která by jeho zatykače prosadila. Podle Rjabkova USA »konfigurují svou reakci« v závislosti na tom, koho soud stíhá.
Rusko dne jeho vyjádření »silně a pevně« věří, že Sýrie »by měla být suverénní, jednotná a integrální«. »Doufejme, že tam nenastane situace, která bude znamenat oddělení částí Sýrie od sebe,« dodal.
(pk)