Arménský parlament ratifikoval dohodu s Evropskou unií o statusu civilní pozorovatelské mise EU na hranici s Ázerbájdžánem. Zasedání parlamentu přenášely arménské zpravodajské portály.
»Pro hlasovalo 57 poslanců, nikdo nebyl proti, 27 se zdrželo hlasování. Rozhodnutí bylo přijato,« uvedl místopředseda parlamentu Ruben Rubinjan. Část poslanců z frakce opozičního bloku Arménie se zdržela hlasování, frakce opozičního bloku Čest mám se hlasování nezúčastnila.
Rozhodnutí vstoupí v platnost poté, co dokument podepíše prezident Vahagn Chačaturjan. Dohoda umožní arménským příslušným orgánům považovat misi EU, včetně jejích jednotek, ústředí a zaměstnanců, za zastoupení s diplomatickým statusem v celních a daňových otázkách.
Podle hodnocení ministra zahraničí Ararata Mirzojana je práce mise na hranici s Ázerbájdžánem prvním případem, kdy se EU jako instituce zapojuje do sfér ovlivňujících bezpečnost Arménie. Ministr zahraničí ujistil, že prohlubování vztahů Jerevanu se západními zeměmi, včetně členů EU, není namířeno proti Rusku. Arménský premiér Nikol Pašinjan informoval o připravenosti jednat s Bruselem o prodloužení mise o další dva roky.
Více než 100 pozorovatelů mise EU zahájilo činnost v únoru 2023 a hlídkuje na arménské straně hranice s Ázerbájdžánem. Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell 11. prosince oznámil rozhodnutí zvýšit počet pozorovatelů ze 138 na 209.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zase poznamenal, že mise EU v Arménii se snaží vyčmuchat, co Rusko v regionu dělá, a Moskva o této skutečnosti jednala s Jerevanem. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová zdůraznila, že kvůli pozvání mise EU arménská strana upustila od mechanismů OSPO, které mají stabilizovat situaci v pohraničních oblastech.
(TASS)