Senát amerického Kongresu podpořil návrh zákona o prodloužení platnosti programu odposlechu telefonních hovorů a zachycování elektronické korespondence obyvatel jiných států podezřelých z terorismu. Přenos hlasování v horní komoře amerického zákonodárného sboru přenášel televizní kanál C-SPAN.
Návrh zákona, který předpokládá prodloužení platnosti článku 702 zákona o dohledu nad zahraničním zpravodajstvím, získal pro své schválení potřebných 60 hlasů zákonodárců v horní komoře Kongresu, proti se vyslovilo 34 senátorů. Dokument tak byl schválen horní komorou a půjde k podpisu prezidentu USA Joe Bidenovi. Platnost programu vypršela o půlnoci 20. dubna, návrh zákona navrhuje jeho prodloužení do roku 2026.
Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl, že administrativa »vítá schválení návrhu zákona Senátem«. Podle jeho prohlášení, které v pátek večer zveřejnila tisková kancelář Bílého domu, »prezident USA Joe Biden zákon neprodleně podepíše«.
Návrh zákona již dříve schválila Sněmovna reprezentantů USA. Zákonodárci v dolní komoře Kongresu o něm museli hlasovat dvakrát, protože několik republikánů požadovalo, aby dokument obsahoval ustanovení, podle něhož by americké zpravodajské služby musely získat povolení k přístupu k osobní korespondenci Američanů. Jde o občany USA, s nimiž mohou cizinci, vůči nimž je program odposlechů uplatňován, udržovat kontakt. Při hlasování o této iniciativě se hlasy zákonodárců rovnoměrně rozdělily a nebyla přijata. Podobná iniciativa byla v pátek večer horní komorou Kongresu zamítnuta.
Úřad pro řízení a rozpočet Bílého domu již dříve uvedl, že podporuje prodloužení platnosti článku 702 zákona o sledování. Podle dokumentu se americká administrativa domnívá, že pokud nebude program prodloužen, přijdou americké úřady o nástroj k identifikaci hrozeb pro bezpečnost země.
Novela zákona o dohledu nad zahraničním zpravodajstvím z roku 1978, zavedená v roce 2008, dává zpravodajským službám právo bez povolení zvláštního soudu odposlouchávat telefonní hovory a prohlížet elektronickou korespondenci mezi cizími státními příslušníky, kteří se nacházejí mimo území USA, ale využívají americké satelitní kanály, komunikační uzly nebo internetové servery, včetně těch, které patří velkým společnostem. Zpravodajské služby obecně nesmějí provádět podobné sledování Američanů bez soudního příkazu. Existuje však výjimka – občané USA mohou spadat pod tento program a být předmětem sledování, pokud jsou v kontaktu s cizinci, kteří jsou pod dohledem zpravodajských služeb.
(TASS)