James Cameron, který režíroval filmový trhák Titanic z roku 1997, prohlásil, že ho udivuje podobnost mezi tragédií z roku 1912 a nedávnou nehodou ponorky Titan na cestě k vraku legendární lodi.
Podle Camerona napsala řada předních odborníků z řad inženýrů zabývajících se hlubinným potápěním společnosti dopisy, v nichž uvedla, že ponorka »je příliš experimentální na to, aby mohla přepravovat cestující, a že musí být certifikována«.
»Zaráží mě podobnost se samotnou katastrofou Titaniku, kdy byl kapitán opakovaně varován před ledem před lodí, a přesto plnou rychlostí vplul do ledového pole za bezměsíčné noci a mnoho lidí v důsledku toho zahynulo,« řekl Cameron pro ABC News.
»A s velmi podobnou tragédií, kdy varování zůstala nevyslyšena, aby se odehrála přesně na stejném místě se vším tím potápěním, které probíhá po celém světě, si myslím, že je to prostě ohromující. Je to opravdu zcela neskutečné,« řekl režisér, který na palubě ruských ponorek Mir-1 a Mir-2 uskutečnil tucet ponorů k vraku Titaniku, ležícímu na dně Atlantiku asi 640 km jihovýchodně od pobřeží Newfoundlandu v hloubce 3800 metrů.
Dne 19. června společnost OceanGate Expeditions oznámila, že ztratila spojení s ponorkou Titan, která vezla turisty na místo vraku Titaniku. Podle americké pobřežní stráže bylo uvnitř plavidla pět lidí; komunikace se ztratila asi 1 hodinu a 45 minut po ponoření 18. června. Pasažéry ponorky byli prezident a zakladatel společnosti OceanGate Expeditions Stockton Rush, francouzský akvanaut Paul-Henri Nargeolet, britský miliardář Hamish Harding, majitel společnosti Action Aviation, britský podnikatel pákistánského původu Shahzada Dawood a jeho syn Suleman.
Ve čtvrtek pozdě večer americká pobřežní stráž potvrdila, že vrak, který byl dříve objeven při pátrací akci, pochází z lodi Titan. Vyšetření ukázalo, že úlomky ponorky vykazovaly známky »odpovídající katastrofické implozi«, a všichni její pasažéři byli prohlášeni za mrtvé.
(TASS)