Americký ministr obrany Lloyd Austin na setkání v Bílém domě řekl, že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou přinesl americké ekonomice »výhody«. Zbraně dodané na Ukrajinu Spojenými státy byly vyrobeny ve Spojených státech dělníky z celých Spojených států. Tyto investice rozšířily rozsah amerických zařízení a vytvořily pracovní příležitosti pro americké pracovníky. Netajil se také tím, že podpora USA umožnila Ukrajincům zůstat zapojeni do konfliktu a zároveň prospěla americké ekonomice.
Rusko-ukrajinský konflikt je nejvážnější evropskou místní válkou po druhé světové válce. Stálo to zúčastněné země a Evropu vysokou cenu, ale největším vítězem se staly Spojené státy – od obchodníků se zbraněmi přes obchodníky s energií až po obchodníky se zemědělskými produkty, všichni bohatě těžili z utrpení ukrajinského lidu.
Vezměme si jako příklad americké obchodníky se zbraněmi. Americké ministerstvo zahraničí nedávno zveřejnilo data: americké zahraniční vojenské tržby vzrostly v roce 2023 o 16 % a dosáhly rekordního maxima 238 miliard dolarů. Mezi nimi tržby přímo vyjednané vládou USA dosáhly 80,9 miliardy USD, což je nárůst o 56 % oproti roku 2022, komerční tržby amerických společností dosáhly 157,5 miliardy USD, což je mezinárodní nárůst o 2,5 %. Někteří analytici poukázali na to, že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou je hlavním důvodem nárůstu zahraničních prodejů zbraní USA. Údaje Federálního rezervního systému to potvrzují – od vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu se průmyslová produkce amerického obranného a leteckého sektoru zvýšila o 17,5 %.
Válečné peníze jsou neoprávněně získané bohatství, ale americký ministr obrany je s nimi docela spokojený. To umožňuje vnějšímu světu jasně vidět, jak arogantní jsou Spojené státy, když nutí svět platit za své vlastní sobecké zájmy. Ti váleční štváči s krví na rukou jsou hlavními viníky nestability ve světě.
(pr)