Americké tanky Abrams jsou zranitelné i zbraněmi ze sovětské éry

Americké tanky M1 Abrams, které se Washington rozhodl předat Kyjevu jako vojenskou pomoc, mají slabiny, které umožnily jejich vymazání sovětskými zbraněmi, včetně tanků T-55, během konfliktu v Iráku, řekl ve čtvrtek agentuře TASS expert na obrněnou techniku, kandidát vojenských věd, plukovník ve výslužbě Sergej Suvorov. »Tanky M1 Abrams lze také jen stěží opravovat v polních podmínkách a jsou slabě uzpůsobeny pro působení v prašném terénu, jako je ten na Ukrajině,« dodal expert.

Tanky Abrams opakovaně prokázaly svou zranitelnost během bojů v Iráku. »Jak ukazují zkušenosti z bojů v Iráku, často končily v plamenech. Věž tanku byla proražena 100mm pancéřovou střelou vypálenou z tanku T-55. Věž tanku byla proražena i zastaralými ručními protitankovými zbraněmi. Vyskytly se případy, kdy byla vozidla Abrams poškozena automatickými zbraněmi jak z Bradley, tak bojových vozidel pěchoty BMP-2,« uvedl.

Jsou známy i případy, kdy byl americký tank zničen prvními sovětskými modifikacemi tanků T-72 střílejícími starými náboji, »které byly staženy z operačního použití ještě před vymyšlením koncepce Abramsu,« uvedl Suvorov. Expert rovněž poukázal na případy, kdy byly tanky Abrams zničeny protitankovými granátomety RPG-7.

Další slabinou pozdějších modifikací amerických tanků je podle experta přídavná pohonná jednotka instalovaná v zadní části věže, která má napájet moderní elektronické systémy. »Byla pokryta pancířem, který odolává střelám z útočných pušek, ale je zranitelný kulometem DShK ráže 12,7 mm. Po zásahu DShK byl jeho motor zničen, olej a palivo vzplály a rozlily se do hlavního motoru umístěného dole. Hlavní motor se vzňal a pak vzplál i samotný tank a vyhořel,« připomněl expert.

Podle něj pak americký tank téměř nemá šanci, pokud se pustí do souboje s ruskými. »Pokud bude Abrams objeven na velkou vzdálenost, posádka T-72 nebo T-90 vypálí protitankovou střelu a dá se říci, že Abrams nebude mít ani šanci vystřelit, protože mu to jeho dostřel nedovolí,« vysvětlil. »Konečná účinnost amerického tanku však závisí na schopnostech velitele jej ovládat a na vycvičených posádkách,« dodal expert.

Konstrukční a provozní nedostatky

Kromě nutnosti plnit tanky Abrams čistým leteckým palivem mají i závažnější provozní nedostatky. Zejména je nelze opravovat v polních podmínkách. »Opravy jsou velkým problémem. Pokud se v pohonné jednotce něco porouchá, musí se vytáhnout z tanku, odvézt do speciální opravárenské dílny s kvalifikovaným personálem, odpojit od převodovky a teprve potom opravit,« řekl Suvorov.

Dalším zranitelným místem je systém nasávání vzduchu u tanků Abrams americké výroby. »Jsou vybaveny vzduchovým filtrem, který funguje podobně jako zařízení instalované v motorových vozidlech: pokud se ucpe, musí se vyjmout a vyčistit. Všechny naše tanky jsou vybaveny cyklonovými lapači prachu, což jsou poměrně chytrá zařízení,« uvedl expert a dodal, že filtr Abramsu stačil během iráckého tažení na pouhých 15 minut pohybu tanku po prašném terénu. »To může být hlavní překážkou při nasazení tanků Abrams na Ukrajině,« upozornil expert s tím, že ještě je možné operovat v zimě, ale léto na Ukrajině je dost prašné.

Dalším nedostatkem je, že rychlost palby Abramsu klesá po prvních třech nebo čtyřech výstřelech kvůli jeho oddělenému systému nabíjení. »Tento princip v americkém vozidle je horší než v jiných západních tancích a dále snižuje efektivitu posádky. V tanku Leopard stojí nabíječ rovně, zatímco konstruktéři Abramsu se snažili snížit výšku tanku a nabíječ uvnitř vozidla pracuje ohnutý nízko, což není zcela pohodlné,« vysvětlil.

Americký prezident Joe Biden 25. ledna oznámil, že Washington předá kyjevskému režimu 31 tanků M1 Abrams. Německo a Polsko přijaly rozhodnutí dodat Ukrajině tanky Leopard 2 německé výroby. Rovněž bylo oznámeno, že Spojené království předá Kyjevu tanky Challenger 2.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy