Bezpilotní letouny dodávané USA a používané na Ukrajině se v boji neosvědčily nebo se ukázaly jako příliš drahé, uvedl list The Wall Street Journal (WSJ).
»Obecná pověst každé třídy amerických dronů na Ukrajině je taková, že nefungují tak dobře jako jiné systémy,« citoval list generálního ředitele společnosti Skydio Adama Bryho. Svůj vlastní dron označil za »nepříliš úspěšnou platformu v předních liniích«.
Ukrajinští představitelé zjistili, že drony dodané USA jsou »křehké a nedokážou překonat ruské technologie rušení a výpadku GPS«, uvedl WSJ. Někdy nemohly ani vzlétnout, létat na inzerované vzdálenosti nebo nést značný náklad, dodal list.
Nikolaj Beleskov z charitativní organizace, která dodala ukrajinské armádě stovky dronů, řekl WSJ, že malé americké drony »byly nedostatečně vyvinuté«. Georgij Dubinskij, náměstek ukrajinského ministra pro digitální transformaci, uvedl: »To, co létá dnes, nebude schopno létat zítra.« Podle něj Ukrajina, která potřebuje asi 10 000 dronů měsíčně, hledá nákladově efektivní řešení, protože americké drony jsou drahé.
Američtí výrobci dronů tvrdí, že »elektronickou válku« na Ukrajině nečekali. Mnohé z jejich dronů byly navrženy v roce 2019 a četná americká omezení týkající se dílů a testování dronů omezují, co mohou vyrábět a jak rychle, vysvětlují noviny. Zejména americký zákaz čínských součástek ztížil výrobu malých dronů.
(cik)