Země Afrického rohu sužuje nejhorší sucho za posledních více než 40 let, které a s největší pravděpodobností bude přetrvávat. Oblast tak směřuje k pátému extrémně suchému období. Světová meteorologická organizace (WMO) v pátek podle agentury Reuters uvedla, že předpovědi na říjen až prosinec ukazují vysokou pravděpodobnost nadprůměrného sucha.
Nejnovější prognóza tak potvrzuje obavy humanitárních organizací, které již několik měsíců varují před zhoršujícími se důsledky sucha v Etiopii, Somálsku a některých částech Keni. V Somálsku hrozí hladomor, který tam před deseti lety zabil statisíce lidí.
»Naše modely bohužel s vysokou mírou jistoty ukazují, že v Africkém rohu vstupujeme do pátého neúspěšného období dešťů v řadě. V Etiopii, Keni a Somálsku stojíme na pokraji bezprecedentní humanitární katastrofy,« uvedl Guleid Artan, ředitel regionálního klimatického centra pro východní Afriku.
Sucho navíc trápí východní část Afriky v době, kdy v celém světě narůstají ceny potravin a pohonných hmot. Toto zdražování nejvíce dopadá právě na některé části Afriky. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že více než 80 milionů lidí v sedmi zemích, jako je Džibutsko, Etiopie, Keňa, Somálsko, Jižní Súdán, Súdán a Uganda, se podle odhadů potýká s nedostatkem potravin.
»WHO je touto situací velmi znepokojena. Vede totiž k tomu, že mnoho rodin přijímá zoufalá opatření, aby přežily,« uvedla mluvčí organizace Carla Drysdaleová. Mezi lety 2010 až 2012 zemřelo v Somálsku na následky hladu přibližně 250 000 lidí, z toho polovina dětí.
Problémem je, že bohatý Západ nyní přesměroval většinu své finanční pomoci na Ukrajinu a ohrožené země Afriky zůstávají poněkud stranou.
Humanitární výzva OSN ve výši 1,46 miliardy dolarů (35,8 mld. Kč) pro Somálsko sice získala v posledních týdnech více finančních prostředků, je ale nyní financována jen z 67 procent. Větší výzva ve výši 3,01 mld. USD (74 mld. Kč) pro Etiopii obdržela přibližně 960 milionů USD (23 mld. Kč), tedy necelou třetinu celkové částky.
(ici, čtk)