Afghánistánem prošlo od roku 2002 na 11 500 českých vojáků, 14 jich zahynulo

Dnes je tomu právě rok, co se čeští vojáci stáhli z Afghánistánu, kde působili v rámci aliance od roku 2002. 14 se jich domů živých nevrátilo. Přinášíme výběr událostí ohledně působení českých jednotek.

  • První čeští vojáci odletěli na misi do Afghánistánu 24. dubna 2002, misi ukončili loni v červnu. Za tu dobu česká armáda do země poslala téměř 11 500 vojáků, někteří z nich prošli misí i opakovaně. Před začátkem stahování loni 1. května měla v zemi ještě asi šest desítek svých příslušníků.
  • Loni 27. června se do ČR vrátilo posledních 12 vojáků s materiálem z alianční mise v Afghánistánu. Většina vojáků i materiálu už byla odvezena dříve. V Kábulu zůstala jednotka Vojenské policie Kamba, která se v srpnu podílela na evakuaci českého velvyslanectví a afghánských spolupracovníků ČR a jejich rodin, kterým hrozila od Tálibánu smrt.
  • V Afghánistánu sloužili vojáci z polní nemocnice, strážních jednotek, z chemické a biologické ochrany, chirurgického nebo rekonstrukčního týmu Lógar (2008 až 2013). Dlouholetá alianční mise ISAF (Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti) se v Afghánistánu uzavřela koncem roku 2014, od té doby v zemi pokračovala nová výcviková mise Resolute Support.
  • Při své práci se vojáci museli vypořádat s nebezpečím nástražných výbušných zařízení nebo i s přímým útokem střelnými zbraněmi. Nebezpečím byli rovněž sebevražední útočníci. V Afghánistánu od roku 2002 zahynulo 14 českých vojáků, prvního připravila o život lavina kamení a bahna v květnu 2007. První ztrátou při útoku byla smrt vojenského policisty v březnu 2008. Nejtragičtějším dnem byl pro české vojáky v Afghánistánu 8. červenec 2014, kdy na hlídku v okolí základny Bagrám zaútočil sebevražedný atentátník. Na místě zemřeli čtyři Češi, dva afghánští policisté a několik civilistů. Pátý český voják podlehl 14. července zraněním v nemocnici v Praze. Poslední obětí z řad českých vojáků v Afghánistánu se stal v říjnu 2018 psovod Tomáš Procházka, který zahynul pří útoku afghánského vojáka na základně Šindánd.
  • Velení české mise sídlilo na základně HKIA (Hamid Karzai International Airport-Mezinárodní letiště Hamída Karzáího) v Kábulu. Velitelství českého úkolového uskupení sloužilo k logistické a administrativní podpoře všech jednotek a součástí české armády v Afghánistánu. Kromě samotného velitelství byl součástí úkolového uskupení také polní chirurgický tým, který se kromě činnosti na základně v Kábulu podílel také na zdravotnickém zabezpečení českých vojenských jednotek na území země, do organizační struktury uskupení patřilo rovněž zastoupení na velitelstvích mise Resolute Support v Kábulu a Bagrámu. V Kábulu působila také jednotka Vojenské policie v počtu do 20 příslušníků, která měla na starosti ochranu českého velvyslanectví.
  • Naposledy se vojáci z českého velitelství vystřídali loni koncem února, kdy svou misi ukončili příslušníci 22. rotace, kteří v Afghánistánu působili od prosince 2020. Celkem se loni v Afghánistánu vyměnily čtyři desítky vojáků.
  • Čeští vojáci v rámci mise Resolute Support působili také na základně Šindánd v afghánské provincii Herát na severozápadě země, kde se především vojáci 601. skupiny speciálních sil z Prostějova podíleli zejména na výcviku tamního praporu pozemních sil. České jednotky operovaly také v provincii Lógar na severovýchodě země, kde cvičily speciální jednotku afghánské policie. Od roku 2008 do roku 2013 tu pracovali čeští experti v rámci mise ISAF v provinčním rekonstrukčním týmu. Na letišti v Kábulu fungoval v letech 2008 až 2019 český poradní letecký tým, který pomáhal cvičit afghánské piloty vrtulníků Mi-17.
  • V letech 2013 až 2020 se čeští vojáci podíleli na ochraně spojenecké základny Bagrám v provincii Parván. Vojáci měli na starosti kontrolu okolí základny, spolupracovali při tom s americkými, gruzínskými a afghánskými vojáky. Za úkol měli zamezit nepřátelským aktivitám namířeným proti letecké základně. Jednotka proto vyjížděla na hlídky do okolí, podílela se také na výcviku a pomoci afghánským bezpečnostním silám. Při úkolu se vystřídalo 13 českých jednotek a zhruba 2000 vojáků, osm z nich v misi padlo.
  • Spojené státy se svými spojenci a dalšími zeměmi NATO včetně České republiky začali stahovat svá vojska z Afghánistánu loni 1. května.

(cik, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy