Absurdní a nelegitimní: Tchajwanská strana práce se staví proti prohlášení USA

Tchajwanská Strana práce podporující sjednocení ostře odsoudila návrh zákona Sněmovny reprezentantů USA o Tchaj-wanu jako »absurdní a nelegitimní« a uvedla, že návrh zákona je překroucením a popřením rezoluce OSN č. 2758 a ukazuje, že USA pohrdají OSN a normami mezinárodních vztahů.

Americká Sněmovna reprezentantů v úterý schválila návrh zákona s názvem »Zákon o mezinárodní solidaritě s Tchaj-wanem«. Zákon argumentuje tím, že rezoluce OSN č. 2758, která v roce 1971 uznala Čínskou lidovou republiku za jedinou legitimní vládu Číny, se na Tchaj-wan nevztahuje.

»Rezoluce se nezabývala otázkou zastoupení Tchaj-wanu a jeho lidu v OSN ani v žádných souvisejících organizacích, ani nezaujala stanovisko ke vztahu mezi Čínskou lidovou republikou (ČLR) a Tchaj-wanem, ani neobsahovala žádné prohlášení týkající se svrchovanosti Tchaj-wanu,« uvádí se v návrhu zákona.

Strana práce uvedla, že tvrzení se snaží podkopat politiku jedné Číny a podněcuje separatismus »nezávislosti Tchaj-wanu«.

Strana poukázala na to, že mezinárodní řád ztělesněný OSN je výsledkem druhé světové války a osvobození Tchaj-wanu bylo důležitou součástí vítězství světové protifašistické aliance. Dodala, že Káhirská deklarace a Postupimská proklamace jako důležité součásti poválečného mezinárodního systému se dohodly na kapitulaci všech japonských ozbrojených sil a navrácení Tchaj-wanu Číně.

»O tom, že Čína de iure i de facto obnovila svou svrchovanost nad Tchaj-wanem, není pochyb,« uvedla strana.

Strana pokračovala, že vznik Čínské lidové republiky v roce 1949 nezměnil status Číny jako subjektu mezinárodního práva a svrchovanost Číny a její inherentní území zůstaly nezměněny. Ačkoli se v důsledku občanské války a vnějších zásahů obě strany Tchajwanské úžiny dostaly do dlouhodobé politické konfrontace, svrchovanost a území Číny se nikdy nerozdělily a status obou stran patřících k jedné Číně a Tchaj-wanu jako součásti území Číny se nikdy nezměnil, zdůraznila strana.

Strana na prohlášení Sněmovny reprezentantů USA odpověděla, že rezoluce OSN č. 2758 »neřeší otázku zastoupení Tchaj-wanu«, a uvedla, že rezoluce, přijatá 25. října 1971, rozhodla »obnovit všechna jeho práva Čínské lidové republice«, uznat ČLR jako »jediného zákonného zástupce Číny v OSN« a vyhostit »představitele Čankajška«.

Rezoluce byla uznáním, že Čínu bude od nynějška zastupovat vláda v Pekingu, uvedla strana.Vyzvala obyvatele ostrova, aby měli jasno v tom, jak se USA snaží překroutit rezoluci OSN, a uvedla, že se snaží rozdělit Čínu, vyprovokovat občanskou válku mezi oběma stranami a využít Tchaj-wan k zadržování Číny.

»V zájmu míru a stability v Tchajwanské úžině bychom se měli sjednotit, abychom odolali nerozumnému narušování amerického domu a odmítli vnější vměšování do tchajwanské otázky,« uvedla strana a dodala: »Tchaj-wan není loutkou hegemonie a mír a stabilitu v Tchajwanské úžině by měl udržovat čínský lid na obou stranách Tchajwanské úžiny.«

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy