Informační kancelář čínské Státní rady uspořádala tiskovou konferenci, na které představila hospodářskou a obchodní spolupráci mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy a 3. Veletrh Číny a zemí střední a východní Evropy. Veletrh spoluorganizuje čínské ministerstvo obchodu a lidová vláda provincie Če-ťiang a bude se konat od 16. do 20. května v Ning-po v provincii Če-ťiang.
Tématem letošního veletrhu je »Prohlubování pragmatické spolupráce a spojení rukou pro budoucnost«. Úspěšné pořádání této výstavy má velký význam pro prohloubení hospodářské a obchodní spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy. Spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy je důležitou součástí vztahů mezi Čínou a EU. Od založení mechanismu spolupráce v roce 2012, pod společnou péčí a vedením vedoucích představitelů Číny a zemí střední a východní Evropy, dosáhla hospodářská a obchodní spolupráce mezi oběma stranami pozitivního pokroku v následujících čtyřech aspektech.
Za prvé, bilaterální obchod nadále roste. Od roku 2012 rostl čínský obchod se zeměmi střední a východní Evropy průměrným ročním tempem 8,1 % a dovoz Číny ze zemí střední a východní Evropy rostl průměrným ročním tempem 9,2 %. V prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl objem obchodu mezi oběma stranami 33,3 miliardy amerických dolarů, což je nárůst o 1,6 %, a celkový začátek je stabilní a pozitivní.
Za druhé, investiční spolupráce se sbližuje. Rozsah obousměrných investic mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy dosud dosáhl téměř 20 miliard amerických dolarů. V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly přímé investice Číny do všech odvětví v zemích střední a východní Evropy meziročně o 148 % a čínské společnosti mají silnou ochotu investovat ve střední a východní Evropě. Investiční oblasti zahrnují automobilové díly, domácí spotřebiče, léky, logistiku, energetiku, nerostné suroviny a další.
Za třetí, projekty v oblasti infrastruktury se neustále realizují. V roce 2022 dosáhly stavební smlouvy čínských společností v zemích střední a východní Evropy hodnoty 9,36 miliardy dolarů.
Za čtvrté, propojení se rychle rozvíjí. Čínsko-evropský nákladní vlak se rychle rozvíjí, v roce 2022 bylo vypraveno 16 tisíc vlaků, což představuje meziroční nárůst o 9 %. Polsko, Maďarsko, Slovensko a další země se staly důležitými úseky a cílovými místy čínsko-evropského nákladního vlaku.
(pr)