Návštěva předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu udělala z mnoha Číňanů fanoušky vojenství, protože Čína podnikla bezprecedentní vojenské akce na ochranu své územní celistvosti.
Podle »Yuyuan Tantian«, čínského sociálního média přidruženého k China Media Group, vojenské cvičení na začátku srpna učinilo 10 průlomů v historii Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA).
1. Námořnictvo PLA se přiblížilo k pobřeží Tchaj-wanu
Deset čínských válečných lodí provedlo 5. srpna v blízkosti ostrova Tchaj-wan skutečné cvičení zaměřené na boj. Fotografie z cvičení pořízené východním velitelstvím ČLOA ukázaly, že z válečné lodi je jasně vidět pobřeží a hory na ostrově. Tato akce znamenala, že Tchaj-wan je součástí Číny a je normální, že flotila námořnictva ČLOA pluje v čínském teritoriálním moři.
2. Letectvo ČLOA vidělo tchajwanské pobřeží pouhýma očima
Ve stejném cvičení vyslala ČLOA také válečné letouny. Piloti oznámili, že viděli pobřeží a hory na ostrově pouhýma očima. To, stejně jako cvičení válečných lodí, naznačovalo, že takzvaný »teritoriální vzdušný prostor Tchaj-wanu« ze strany separatistů nemá skutečný smysl.
3. Nad Tchaj-wanem létaly rakety ČLOA
ČLOA odpálila směrem k ostrovu Tchaj-wan několik typů raket, které poprvé přeletěly ostrov a zasáhly cíle v moři. »Mluvit tímto způsobem může být pro separatisty srozumitelnější,« uvedlo Yuyuan Tantian.
4. J-20 se zúčastnil tchajwanského vojenského cvičení
Nejnovější typ čínského bojového letounu J-20 debutoval na vojenském cvičení souvisejícím s Tchaj-wanem. Yuyuan Tantian uvedl, že stíhačka prolomila monopol USA v oblasti stealth bojových stíhaček a vyplnila generační mezeru mezi letectvem ČLOA a nejlepšími vzdušnými silami světa. »Toto cvičení bylo malou zkouškou J-20, ale vytvořilo velký psychologický tlak na tchajwanské separatisty,« dodal Yuyuan Tantian.
5. Žádná »střední linie« Tchajwanského průlivu
Takzvaná »střední linie« v Tchajwanském průlivu existuje pouze v představách separatistů, uvedl Yuyuan Tantian. Před zahájením cvičení Čína vydala varování pro lodě a letadla, že cílem cvičení bude šest oblastí kolem Tchaj-wanu, z nichž pět se nachází na východní straně takzvané »střední čáry« a šestá je položena napříč. »Cvičení znamenalo, že Čína má nad Tchajwanským průlivem plnou kontrolu,« konstatoval Yuyuan Tantian. »Vojenské cvičení na východní straně linie se v blízké budoucnosti stane běžnou záležitostí.«
6. Nejbližší cvičení k ostrovu
Jeden ze šesti cílů cvičení byl od tchajwanského ostrova vzdálen pouhých 20 kilometrů, což cvičení označuje za nejbližší svého druhu k Tchaj-wanu. Letoun J-20 dokáže uletět 20 km za méně než půl minuty.
7. Žádné vnější zásahy
Podle velitelství východní oblastí se ČLOA během cvičení 4. srpna snažila odrazit zahraniční vměšování. Jedna z oblastí cvičení byla stanovena severovýchodně od Tchaj-wanu, poblíž Okinawy kontrolované Japonskem. Pokud by chtěly USA a Japonsko zasahovat do procesu sjednocování Číny, vyslaly by válečná letadla z vojenské základny na Okinawě, uvedl Yuyuan Tantian s odvoláním na nejmenovaný vojenský zdroj. A další oblast se nacházela v průlivu Baši, blokujícím přístup na Tchaj-wan z Jihočínského moře.
8. Žádné únikové cesty
Na východě ostrova byla poprvé stanovena cvičná oblast, která blokovala únikové cesty tchajwanských separatistů. Po zablokování této nové oblasti byl ostrov obklíčen ČLOA a nezbyla žádná možnost úniku.
9. První odstrašující cvičení s letadlovou lodí
ČLOA také vyslala formace letadlových lodí, aby provedly odstrašující mise, což bylo poprvé v historii armády. Jaderné ponorky se během takových misí obvykle pohybují s letadlovými loděmi, uvedl Zhang Junshe, výzkumný pracovník Námořní výzkumné akademie ČLOA.
10. Celoplošné cvičení sil ČLOA
Poprvé vyrazila ČLOA se všemi pěti druhy sil na cvičení: Armáda, námořnictvo, letectvo, raketové síly a síly strategické podpory. Armáda také vyslala všechny typy zbraní včetně letadlových lodí, stíhaček, raketových systémů dlouhého doletu a raket. Kromě toho také prováděly všechny druhy misí, jako je společná blokáda, odstrašení a akce proti pozemním, námořním a vzdušným cílům.
(pr)