Přední političtí představitelé Dánska a Grónska odsoudili nadcházející návštěvu vysoce postavené americké delegace v Grónsku, autonomním území Dánska, a označili ji za »provokativní« a »neuctivou« vůči místní suverenitě v kontextu napětí ohledně hrozeb administrativy prezidenta Trumpa zabavit arktický ostrov.
Delegaci má údajně vést Usha Vanceová, manželka amerického viceprezidenta JD Vance, a doprovodí ji poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz a ministr energetiky Chris Wright.
NEPŘIJATELNÝ NÁTLAK
Dánská premiérka Mette Frederiksenová v úterý uvedla, že plánovaná třídenní návštěva, která má začít ve čtvrtek, neodráží potřeby ani přání Grónska.
»Není pochyb o tom, že nejde o návštěvu, která by se týkala potřeb nebo přání Grónska. Proto musím říci, že se jedná o nepřijatelný nátlak na Grónsko a Dánsko – a takovému tlaku se postavíme,« řekla v rozhovoru pro dánské televizní stanice DR a TV2.
Frederiksenová uvedla, že návštěvu »nelze chápat jako projev úcty«, zejména vzhledem k současnému politickému vakuu v Grónsku, největším ostrově světa s populací kolem 60 000 obyvatel.
Návštěva přichází uprostřed politické nejistoty po volbách v Grónsku, které se konaly 11. března. Úřadující grónský premiér Mute Egede napsal na Facebooku, že s americkou delegací se neuskuteční žádná oficiální jednání.
»Američané dostali jasné pokyny, že k jednáním může dojít až po nástupu nové grónské vlády. Naše integrita a demokracie musí být respektovány bez jakéhokoliv vnějšího vměšování,« napsal Egede.
SOUKROMÁ NÁVŠTĚVA, NEBO OFENZIVA ŠARMU
Bílý dům uvedl, že delegace navštíví americkou vesmírnou základnu Pituffik, prohlédne si historická místa v Nuuk a zúčastní se národního závodu psích spřežení v Sisimiutu.
Frederiksenová však odmítla tvrzení USA, že jde o soukromou návštěvu. »Nemůžete vykonat soukromou návštěvu s oficiálními představiteli jiné země – zvláště když úřadující grónská vláda jasně sdělila, že si takovou návštěvu v tuto chvíli nepřeje,« řekla.
Návštěva opět oživila obavy ohledně amerických záměrů v Grónsku po předchozích prohlášeních prezidenta Donalda Trumpa o koupi nebo ovládnutí ostrova. V rozhovoru pro TV2 v pondělí Trump uvedl, že Spojené státy »spolupracují s některými lidmi v Grónsku, kteří chtějí, aby se něco stalo«, a označil Grónsko za klíčové pro národní bezpečnost USA.
Trump také 7. ledna uvedl, že nevylučuje vojenská nebo ekonomická opatření k získání Grónska a pohrozil uvalením »velmi vysokých« cel na Dánsko, pokud by jeho nabídku na získání území odmítlo.
Frederiksenová reagovala, že Trumpova slova nelze podceňovat. »Prezident Trump to myslí vážně. Chce Grónsko. Takže tuto návštěvu nelze vnímat odděleně od jiných událostí,« uvedla.
Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen rovněž odsoudil načasování a povahu návštěvy. »Nejde o náhodné turisty. Je to signál – ofenziva šarmu s cílem přitáhnout Grónsko k USA. V Grónsku ani v Království o to však není zájem, a proto jde o velmi špatné načasování,« řekl pro DR.
PLÁNOVANÁ TICHA DEMONSTRACE
Jess Berthelsen, předseda největšího grónského odborového svazu SIK, ostře kritizoval návštěvu a zpochybnil tvrzení, že se delegace účastní kulturních akcí, jako je závod psích spřežení.
»Říká se nám, že poradce pro národní bezpečnost USA a ministr energetiky sem jedou sledovat závody psích spřežení. Dejte si pozor! Jak mohou mít tak vysoce postavení lidé čas na něco takového, když ve světě probíhá tolik krizí?« uvedl v prohlášení.
Martin Lidegaard, předseda dánských Sociálních liberálů, označil návštěvu za »překračující meze« a zdůraznil potřebu jednoty mezi Grónskem a Dánskem.
V Nuuk a Sisimiutu byla před příjezdem delegace posílena bezpečnost – nasazeny byly americké i dánské bezpečnostní týmy. Grónská policie potvrdila, že americká delegace přivezla rozsáhlou ochranku, včetně neprůstřelných vozidel a dvou transportních letounů Hercules.
V Sisimiutu plánuje skupina občanů na sobotu tichou demonstraci na protest proti návštěvě.
»Otočíme se zády, až projedou kolem. Je to náš způsob, jak vyjádřit nesouhlas s jejich přítomností a způsobem jednání,« uvedl místní organizátor Per Norgard. »Vyzýváme co nejvíce lidí, aby se k nám připojili a ukázali svůj nesouhlas.«
Grónsko bylo dánskou kolonií až do roku 1953, kdy se stalo nedílnou součástí Dánska. V roce 1979 získalo domácí samosprávu, přičemž Dánsko si ponechalo pravomoci v oblasti zahraniční a obranné politiky.
(Xinhua)