Štafeta s pochodní 31. světové univerziády FISU ve středu skončila, ale pro světovou mládež nebyla pochodeň čchengdské univerziády »Ronghuo« jen obyčejnou pochodní z významné události, ale také symbolem ducha integrace a inkluzivity.
Štafetu s pochodní absolvovalo 800 jejích nositelů ze šesti čínských měst za 49 dní. V tu chvíli se díky sportu mladí lidé na celém světě spojili v jeden celek.
Staré časy
Po převzetí plamene v italském Turíně, hostitelském městě prvních univerzitních her FISU, se 8. června na mezinárodním letišti Tchien-fu v Čcheng-tu konal slavnostní ceremoniál zahájení štafety s pochodní pro 31. světové univerzitní hry FISU.
Oheň byl poté 10. června přenesen do Pekingu, kde se uskutečnila štafeta s pochodní, do níž se zapojilo šest měst: Peking, Charbin, Šen-čen, Čchung-čching, I-pin a hostitelské město Čcheng-tu.
Z těchto měst se v Pekingu konala univerziáda FISU v roce 2001 a v Šen-čenu v roce 2011, zatímco Charbin byl hostitelským městem 24. zimní světové univerziády FISU v roce 2009.
»Když se bývalí hostitelé světových univerziád znovu setkají s pochodní, odstartují své tažení za splněním snů,« řekl Li Čching-čchüan, stranický šéf univerzity v Šen-čenu, agentuře Xinhua.
Dobré vzpomínky
Olympijský medailista Su Ping-tchien se 20. června v Šen-čenu zúčastnil štafetové aktivity s pochodní.
»Na univerziádě v Šen-čenu jsem závodil v roce 2011 a v poslední době jsem na této trati absolvoval mnoho tréninků,« řekl držitel asijského rekordu v běhu na 100 metrů.
»Je mi ctí být nosičem pochodně a rád bych pomohl dalším mladým sprinterům zlepšit jejich schopnosti,« dodal Su.
Olympijská vítězka ve skocích do vody Wu Min-sia byla 2. července první osobou, která nesla pochodeň v Čcheng-tu.
»Chci předat pochodeň, stejně jako sportovního ducha, mladé generaci. Chci také vyzvat více vysokoškolských studentů, aby se zapojili do sportovních aktivit. Sport jim přinese užitek a mohou si v těchto soutěžích najít přátele,« řekl Wu.
Na hrách FISU startovalo mnoho čínských sportovních legend, například basketbalista Jao Ming nebo olympijský vítěz v překážkovém běhu Liou Siang.
Podle úřadujícího prezidenta FISU Leonze Edera štafeta s pochodní zprostředkovala ducha a atmosféru her FISU celému světu. Mladí reprezentanti z mnoha zemí a regionů předali jako nosiči pochodně na hrách FISU v Čcheng-tu silné poselství »spolupracovat na vytvoření lepší budoucnosti pro lidstvo«.
Živoucí hrdinové
Kromě elitních sportovců se nositeli pochodní ve štafetě 31. ročníku univerziády FISU stalo i mnoho obyčejných lidí, z nichž každý přispěl k výjimečnému eposu.
V úseku v Charbinu převzalo pochodeň pět mladých nosičů z charbinského technologického institutu, kteří vyvinuli robotické rameno pro laboratoř Wen-tchien čínské orbitální vesmírné stanice, od zlatého medailisty ze zimních olympijských her Chan Cchunga.
V I-pinu a Čchung-čchingu byli nosiči pochodně zástupci všech společenských vrstev.
»Sportovní aktivity nejen zlepšují ohebnost a koordinaci těla studentů, ale posilují je i po psychické stránce,« řekl agentuře Xinhua Wang Šu-sin, šéf univerzity v Čchung-čchingu.
»Štafeta s pochodní pomáhá našim studentům lépe poznat Čínu. Začnou vnímat svět,« dodal Wang.
(Xinhua)