Paralympijské hry, den první: Čína získala čtyři zlata, padlo několik nových rekordů

Čínští sportovci získali ve čtvrtek v první soutěžní den paralympijských her 2024 v Paříži čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili v dráhové cyklistice a plavání.

První zlatou medaili her získala v časovce žen na C4-5 500 m v dráhové cyklistice nizozemská cyklistka Caroline Grootová, která zvítězila časem 35,566 sekundy.

Grootová vytvořila v kvalifikaci nový světový rekord, když zajela čas 35,390 sekundy. »Opravdu jsem chtěla v kvalifikaci porazit Kadeenu (Coxovou, zlatou paralympijskou medailistku z Tokia) a to se mi podařilo, což mi dodalo hodně sebevědomí do finálového kola,« řekla.

Čtyřnásobný paralympionik Li čang-jü získal první čínskou zlatou medaili na hrách a svou pátou na paralympiádě, když v zápase o zlatou medaili ve stíhacím závodě C1 mužů na 3000 m jednotlivců porazil krajana Liang Wej-cchung.

Číňan Li čang-jü závodí během finále stíhacího závodu C1 mužů na 3000 m jednotlivců na dráze para cyklistiky na paralympijských hrách v Paříži 29. srpna 2024. FOTO – Xinhua/Huang Wei

»Zlatá medaile mi vynahradila smutek z Tokia,« řekl Li, který před třemi lety získal v této disciplíně bronz. »Myslel jsem na překonání světového rekordu, ale nečekal jsem, že bych ho mohl překonat o tolik.«

Li v kvalifikaci časem 3:31,338 snížil dosavadní světový rekord o více než čtyři sekundy a postoupil do souboje o zlatou medaili s Liangem, čímž zajistil Číně zlatou medaili ještě před finále.

Li dodal, že si neuvědomil, že je to první čínská zlatá medaile v Paříži, dokud mu to po jeho vítězství nikdo neřekl. »Byl jsem velmi nadšený, když jsem to slyšel. Je to pro mě obrovská čest.«

Do historie se zapsala také 24letá čínská cyklistka Wang Siao-mej, která ve stíhacím závodě C1-3 žen na 3000 metrů dvakrát překonala světový rekord a rekordním časem 3:41,692 si zajistila zlatou medaili.

Číňanka Wang Siao-mej se raduje po finále stíhacího závodu jednotlivkyň C1-3 na 3000 m na dráze v para cyklistice na Paralympijských hrách 2024 v Paříži 29. srpna 2024. FOTO – Xinhua/Gao Jing

»Na tuto zlatou medaili jsem čekala osm let,« řekla po finále dojatá Wang. »Na paralympiádě v Tokiu jsem získal stříbrnou medaili a v Paříži se mi konečně splnil sen. Žádná slova nedokážou popsat mé pocity. Největší změnou je, že jsem vyzrálejší a odhodlanější, takže jsem to dokázala.«

Ve čtvrtek bylo v plavání uděleno 15 zlatých medailí a čínští sportovci získali dvě z nich, když Ťiang Jü-jen vyhrála 50 m volný způsob S6 v čase 32,59 s a Čchen I získala zlato na 50 m volný způsob S10, přičemž vytvořila nový světový rekord v čase 27,10 s.

První zlatou medaili na hrách získal domácí plavec Ugo Didier, který získal zlato na 400 m volný způsob S9.

»Bylo to neuvěřitelné,« řekl dvaadvacetiletý sportovec. »Fandění mi hodně pomohlo. Myslím, že bez diváků bych to nedokázal.«

Po prvním soutěžním dni je v čele medailové tabulky Čína, následovaná Velkou Británií se dvěma zlatými, třemi stříbrnými a jedním bronzovým kovem a Itálií na třetím místě se dvěma zlatými, dvěma stříbrnými a pěti bronzovými kovy.