Olympijští umělci vytvářejí svět mimo sport

Ve světě olympijských her ukázala řada sportovců svůj talent i mimo sport, když nabídla pohled na umění a ztělesnila sport, kreativitu a olympijské hodnoty ve svém životě.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) vystavuje od 23. dubna v Olympijském domě 18 uměleckých děl, která vytvořilo pět olympioniků a jeden paralympionik, aby ilustrovala mnoho aspektů, zájmů a příběhů elitních sportovců.

Program zahájilo oddělení MOV pro kulturu a kulturní dědictví v Pchjongčchangu 2018 a doposud obdrželo více než 50 originálních děl od 16 sportovců z osmi zemí a regionů a další budou přibývat.

»Uvědomujeme si, že existuje poměrně velké množství olympioniků, kteří se totiž ve své sportovní kariéře věnují také umění, a to je opravdu zajímavý příběh, protože jde o jedince s mnoha různými zájmy a talentem nejen sport,« uvedla Anja Wodsaková, manažerka mezinárodních programů Umění a kultura Olympijské nadace pro kulturu a dědictví.

Nadace Kultura a dědictví dělala další dva programy Olympijských umělců na olympijských hrách v Tokiu 2020 a Pekingu 2022 a vedla tříměsíční náborovou kampaň, aby položila základy pro Paříž 2024. Díky tomu se přihlásilo 82 olympioniků a 11 paralympioniků z 32 různých zemí a regionů.

»Každý z těchto olympioniků skutečně ukazuje souvislost mezi uměním a sportem a tím, jak ji vidí ve svém životě,« řekl Wodsak. »Pro mnohé z nich je umělecká činnost skutečně formou vyjádření. Je docela podobná některým jejich fyzickým aktivitám ve způsobu, jakým se prosazujete. A také pro některé z nich bylo opravdu důležité najít rovnováhu.«

»Když se soustředíte na uměleckou činnost a úplně si vyčistíte mysl, je to zajímavé. Protože se vrací k některým myšlenkám, které mohou najít rovnováhu mezi tělem a myslí,« dodala.

Malíř a plavec Gregory Burns ze Spojených států se zúčastnil tří paralympijských her. V rozhovoru pro Culture and Heritage Burns řekl: »Obojí vyžaduje solidní duševní, fyzický a duchovní trénink. Obě činnosti vedou k pocitu úžasu a údivu, když dorazíme na vzrušující místo, kde jsme nikdy předtím nebyli.«

Fotbalistka Hannah Wilkinsonová, která reprezentovala Nový Zéland na třech olympijských hrách, řekla: »Být elitním sportovcem někdy může být pod tlakem. Když se to stane, umění je mým útočištěm, kde se mohu znovu vyrovnat.«

Umělecké dílo vytvořené olympijským sportovcem (Xinhua/Šan Lej)

»Někdy se na sportovce vyvíjí až příliš velký tlak, aby se dokázali zlepšovat. Je dobré si připomenout, že to děláte především proto, že vás to baví a že je to zábava, a tohle byl její kreativní způsob, jak to vyjádřit,« řekla Wodsaková, když mluvila o díle, které zaslala kanadská alpská lyžařka Laurenne Rossová.

Wodsaková uvedla, že Rossová, která závodila v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018, získává titul absolventky architektury. Rossové dílo mělo premiéru na olympiádě v Pekingu 2022 – krátké video o jejím pobytu v Pekingu jako rezidenční umělkyně.

Slovenský desetibojař Slaven Dizdarevič s bosenskými kořeny a britský oštěpař Roald Bradstock se věnovali své vášni v atletice a své olympijské vzpomínky rádi zachycují také pomocí obrazů, zatímco Kelly Salchow MacArthurová ze Spojených států našla svou rovnováhu díky veslování a grafickému designu.

Disciplíny, s nimiž mohou sportovci pracovat, jsou rozmanité, od malby a kresby přes hudbu a sochařství, fotografii, grafický design, módu, divadelní umění, tvůrčí psaní a film – většinou jakékoli médium, které usnadňuje tvůrčí vyjádření.

»Jedním z hlavních důvodů, proč jsme výběr provedli, je, že chceme ukázat rozmanité umělecké jazyky, které tito olympionici používali, a dát tak pocítit jejich inspiraci. To je to, o co se opravdu snaží. Dodávají ji nám všem způsobem, o kterém se nikdy nedozvíte,« řekla Wodsaková.

Práce umělců-olympioniků si můžete prohlédnout online, jak byly vystaveny během Pekingu 2022 a Tokia 2020, a výstava v Olympijském domě bude k vidění do prosince 2023.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy