Olympiáda den pátý: Čína se historickým zlatem na BMX posunula do čela medailové tabulky, překonán rekord na 100 m volným stylem mužů

Osmnáctiletá Teng Ja-wen získala v ženském parku BMX historicky první čínské olympijské zlato na hrách Paříž 2024, zatímco čínský plavec Pchan Čan-le zde ve středu překonal světový rekord a časem 46,40 sekundy získal titul v závodě mužů na 100 m volným způsobem

Čína je v současné době s devíti zlatými medailemi na prvním místě medailové tabulky, za ní následují hostitelská Francie a Japonsko, obě s osmi zlatými.

Čínská závodnice Teng skončila v úterní kvalifikaci druhá, pouze za pětinásobnou mistryní světa Hannah Robertsovou ze Spojených států, a na olympijské scéně projevila sebedůvěru: »Připravovala jsem se na závod svým vlastním tempem a vybrala jsem si triky, kterými jsem si byla jistá, abych získala dobré umístění.«

Teng dodržela své slovo a ve finále dosáhla dvou nejlepších výsledků a získala historické zlato, zatímco favorizovaná Robertsová se po pádu umístila až na osmém místě.

»Když uděláte každý pohyb dobře, nemůže být vaše konečné skóre špatné,« řekla mladá čínská jezdkyně. »Po první jízdě jsem byla na vrcholu, a to mi dodalo ještě více sebedůvěry, abych svůj výkon ve druhé jízdě ještě vyrovnala. Se svým výsledkem jsem spokojený.«

»Můj trenér nám pomáhá překonávat problémy a naučil nás spoustu věcí, kterým jsme v cyklistice BMX dobře nerozuměli,« řekla Teng o trenérovi Danielu Dhersovi z Venezuely, jednom z nejuznávanějších jezdců BMX freestyle všech dob.

Číňan Pan Čan-le při finále plavání na 100 m volným stylem na olympijských hrách v Paříži 31. července 2024. FOTO – Xinhua/Xue Yuge

Na jiném místě se 19letý Pan postaral o první čínské plavecké zlato na hrách, když celou dobu vedl a překonal svůj vlastní světový rekord na 100 m volným způsobem (46,80), který vytvořil na mistrovství světa ve vodním sportu v Dauhá v roce 2024.

»Před závodem jsem nečekal, že překonám světový rekord. Měl jsem v plánu mít silný start a udržet si tempo. Vím, že se do mě vkládají velké naděje, a nakonec se mi to podařilo,« řekl Pan po závodě.

Místní hrdina Leon Marchand po nedělním vítězství na 400 m polohový závod přidal pro Francii další dvě zlaté medaile na 200 m motýlek a 200 m prsa.

Světová rekordmanka Sarah Sjostromová ze Švédska převálcovala své soupeřky a získala zlato v závodě na 100 metrů volným stylem. Třicetiletá Sjostromová, která se zúčastnila svých pátých olympijských her, zaplavala za 52,16 sekundy, o 0,13 sekundy rychleji než stříbrná Američanka Torri Huskeová. Siobhan Haugheyová z čínského Hongkongu vybojovala bronz.

Ve finále závodu žen na 1 500 m volným způsobem získala Američanka Katie Ledeckyová svou osmou zlatou olympijskou medaili v kariéře a vytvořila nový olympijský rekord 15 minut a 30,02 sekundy. Druhá skončila Francouzka Anastasia Kirpichnikovová před bronzovou Isabel Goseovou z Německa.

Číňanky Čchen Jü-si a Čchüan Chung-čchan (vpředu) soutěží během finále synchronizovaných skoků do vody na 10 m dlouhé plošině na olympijských hrách v Paříži 31. července 2024. FOTO – Xinhua/Li Ying

Čínské skokanky do vody pokračovaly ve zlaté horečce, když Čchen Jü-si a Čchüan Chung-čchan, kteří ve dvojici vyhráli mistrovství světa třikrát za sebou, ovládli na Paříži 2024 synchronizované závody žen na 10 m s 359,10 body, o 43,2 bodu před druhými Kim Mi-rae a Čcho Jin-mi z KLDR.

Vítězství Čchen/Čchüan znamenalo sedmé olympijské zlato Číny v této disciplíně v řadě a třetí týmové zlato ve skocích do vody v Paříži. Obě skokanky do vody budou soutěžit v individuální soutěži a sedmnáctiletá Čchüan řekla: »Myslím, že se musíme snažit ze všech sil. Je jedno, kdo nakonec získá individuální zlato, budu šťastná, pokud bude patřit Číně.«

Šestá nasazená Číňanka Čeng Čchin-wen se ve více než tříhodinovém náročném čtvrtfinále ženské dvouhry prosadila přes německou veteránku Angelique Kerberovou 6:7 (4), 6:4, 7:6 (6). Jednadvacetiletá Čeng se stala první čínskou tenistkou, která se probojovala do olympijského semifinále od roku 2008, kdy Li Na skončila v Pekingu čtvrtá.

Šestatřicetiletá Kerberová, která se po hrách rozhodla ukončit kariéru, po svém posledním zápase řekla: »Nemohu přestat lépe než tady, když hraji za svou zemi. Je v tom spousta emocí. Dala jsem do toho všechno, co jsem mohla, a to se počítá.«

Na jiném místě získala Adriana Ruano Olivová z Guatemaly historicky první zlatou olympijskou medaili pro svou zemi, když skončila první v trapu žen, zatímco Šinnosuke Oka vyšel jako nový olympijský vítěz ve víceboji mužů.

Dnes na Stade de France startují atletické soutěže a k dispozici budou čtyři plavecká zlata.