Vrchní soud v Praze zrušil odsuzující rozsudek nad bývalým předsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslavem Peltou a někdejší náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou v kauze sportovních dotací. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Případem se bude muset znovu zabývat Městský soud v Praze. Loni v listopadu soud Peltu za zmanipulování dotací nepravomocně poslal na šest let do vězení, Kratochvílovou potrestal 6,5 lety. Oba vinu v minulosti odmítli.
V případu čelí obžalobě ještě předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, sekretář unie Jan Boháč, exředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza i ČUS a FAČR. Městský soud je v listopadu obžaloby nepravomocně zprostil.
Proti rozsudku městského soudu se kromě Pelty a Kratochvílové odvolal i státní zástupce. Podle mluvčí vrchního soudu Simony Heranové odvolací senát ve středu rozhodl o všech odvoláních. »Mohu potvrdit, že včera bylo rozhodnuto o všech odvoláních, která byla proti rozsudku soudu prvního stupně v této věci podána. Rozhodnutí však bylo učiněno v neveřejném zasedání, proto k jeho obsahu zatím nebudeme sdělovat bližší informace, dokud se s ním nebudou moci seznámit strany trestního řízení,« uvedla na dotaz ČTK Heranová.
Pelta podle loňského rozsudku městského soudu, který nyní odvolací soud zrušil, využil své osobní známosti s náměstkyní pro řízení sekce sportu Kratochvílovou a ovlivňoval ji zejména při jejich schůzkách v bytě v centru Prahy tak, aby poskytla dotace konkrétním žadatelům. Mimo jiné jí předložil seznam preferovaných žádostí. Kratochvílová si pak počínala s vědomím, že nedůvodně znevýhodní ostatní žadatele. Podle rozsudku takto zvýhodnili 18 žadatelů a chtěli tím způsobit škodu nejméně 175,8 milionu korun. Kratochvílová se podle verdiktu pokusila o zneužití pravomoci, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Pelta ji pak k těmto činům podle městského soudu navedl.
Obžaloba také tvrdila, že Kratochvílová ovlivnila v roce 2017 výši dotací ve prospěch Peltovy FAČR a Janstovy ČUS a že mužům vynášela informace. Fotbalové asociaci takto žena podle státního zastupitelství zajistila na úkor ostatních žadatelů navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun, unii sportu o 11,5 milionu korun. Městský soud ale v této části všechny obžalované včetně Pelty a Kratochvílové osvobodil.
Kvůli případu dříve rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve FAČR vzdal z vazby.
Výběr událostí kolem kauzy zneužívání státních dotací do sportu aneb Jak šel čas:
3. května 2017 – V sídle Fotbalové asociace ČR (FAČR) zasahovala policie, která zadržela předsedu Miroslava Peltu. Vyšetřovatelé prohledali kanceláře v souvislosti s dotacemi ministerstva školství (MŠMT), kde rovněž zasahovali stejně jako na pražském magistrátu. Zadrženi byli i náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD) a ředitelka odboru sportu na magistrátu Soňa Fáberová. Policie vyslýchala také exšéfa odboru sportu MŠMT Zdeňka Břízu.
– Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová uvedla, že tři osoby (Pelta, Bříza a Kratochvílová) a jedna firma (FAČR) byly obviněny mimo jiné ze zneužití pravomocí a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.
4. května 2017 – Žalobci navrhli vazbu pro Peltu a Kratochvílovou, kteří se podle policejních odposlechů domlouvali na přípravě a ovlivňování dotačních programů.
5. května 2017 – Soud rozhodl o vazbě pro Peltu a Kratochvílovou. Pelta vzápětí podal stížnost k soudu.
9. května 2017 – Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) oznámila, že kvůli kauze podá demisi. Pozastavila dotace.
11. května 2017 – Radiožurnál uvedl, že Pelta s Kratochvílovou se domlouvali na dotacích nezávisle na jednání komise. Pelta si také podle Radiožurnálu s pomocí Břízy vynutil navýšení dotace pro FAČR až poté, co bylo o dotacích na MŠMT rozhodnuto.
26. května 2017 – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přijal rezignaci Valachové. Zároveň navrhl do funkce ministra školství náměstka Valachové Stanislava Štecha. Prezident Miloš Zeman ho jmenoval 21. června.
2. června 2017 – Valná hromada FAČR nezvolila nové vedení, poté pověřila současný výkonný výbor, aby svolal mimořádnou valnou hromadu nejpozději do 31. prosince. Po schválení úpravy stanov prodloužili delegáti mandát stávajícímu výkonnému výboru.
6. června 2017 – Pelta se vzdal funkce předsedy Fotbalové asociace ČR. Rezignaci zaslal po svém advokátovi z vazby.
7. června 2017 – Pelta byl propuštěn z vazby.
11. července 2017 – Pelta rezignoval na funkci místopředsedy Českého olympijského výboru (ČOV).
25. července 2017 – Policie obvinila v kauze manipulací s dotacemi ČUS jejího předsedu Janstu a generálního sekretáře Jana Boháče.
28. července 2017 – Kratochvílová byla propuštěna z vazby.
11. prosince 2017 – Česká televize informovala, že policie obvinila bývalého bezpečnostního manažera FAČR Martina Syneckého z toho, že Peltovi vyzradil nasazení policejních odposlechů do jeho kanceláře.
6. července 2018 – Vrchní státní zastupitelství v Praze poslalo k soudu vyšetřování úniku informací z prověřování kolem Pelty. Obžalobu podal státní zástupce Ondřej Trčka na Syneckého.
12. listopadu 2018 – Policie rozšířila stíhání FAČR a Pelty v kauze dotací o korupci. Do té doby byli asociace, Pelta i další lidé a organizace stíháni pro zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku.
6. února 2019 – Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo v kauze dotací rozšíření stíhání FAČR a Pelty, které se týkalo údajného podplácení. Vyhovělo tak stížnostem obviněných.
27. února 2020 – Pražský vrchní soud pravomocně osvobodil Syneckého obžalovaného z vyzrazení odposlechu v kanceláři Pelty.
2. března 2020 – Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu v kauze, a to na pět lidí a dvě právnické osoby. Obžalovanými byli Pelta, Jansta, Kratochvílová, Bříza a Boháč a dvě organizace – FAČR a ČUS.
16. června 2020 – Začalo hlavní líčení v kauze, soud jako jedinou z obžalovaných nevyslechl Kratochvílovou, která se omluvila, že je hospitalizovaná.
24. srpna 2020 – Pokračovalo soudní líčení, soud už vyslechl i Kratochvílovou. Jako svědci vystoupili například bývalý premiér Sobotka, bývalá ministryně Valachová či předseda ČOV Jiří Kejval.
12. října 2021 – Státní zástupce navrhl pro obžalované tresty od pěti do deseti let vězení, peněžité tresty a také zákazy činnosti. Nejdelší odnětí svobody žádal pro Kratochvílovou, pro Peltu chtěl devět let vězení a peněžitý trest 25 milionů korun, pro Janstu pět let vězení a dvoumilionový trest. Tresty žádal i pro obě obžalované organizace – ČUS měla zaplatit 2,5 milionu korun, FAČR pět milionů.
14. října 2021 – Pelta u soudu zopakoval, že zásadně nesouhlasí s obžalobou. Vinu opět odmítli i zbylí obžalovaní.
26. listopadu 2021 – Soud uznal Peltu i Kratochvílovou v kauze zmanipulování sportovních dotací vinnými. Bývalému předsedovi FAČR uložil šest let vězení, pětiletý zákaz činnosti a pětimilionový peněžitý trest. Kratochvílovou poslal do vězení na 6,5 roku. Naopak osvobodil předsedu ČUS Janstu, sekretáře unie Boháče i bývalého ministerského odboru sportu Břízu. Pelta i Kratochvílová se proti rozsudku hned na místě odvolali, odvolalo se i státní zastupitelství, a to v neprospěch všech obžalovaných.
11. srpna 2022 – Seznam Zprávy napsal, že soudkyně Pavla Hájková, která soudila část dotační kauzy kolem Pelty, dala státnímu zástupci podnět k zahájení stíhání exministryně školství Kateřiny Valachové kvůli křivé svědecké výpovědi. Podle soudkyně Valachová nemluvila pravdu, když u soudu vypovídala o pracovních a smluvních vztazích s advokátkou Petrou Novákovou.
(pk, čtk)