Na olympijských hrách v Paříži zazářil vzájemný respekt

Ve světě, který někdy rozdělují hranice a odlišnosti, má sport jedinečnou schopnost spojovat lidi. Tento fenomén se názorně projevuje na právě probíhajících olympijských hrách v Paříži, kde sportovci nejen urputně soutěží, ale také předvádějí hluboký vzájemný respekt.

V úterý skončila soutěž smíšených čtyřher ve stolním tenise, v níž čínští hráči Wang Čchu-čchin a Sun Jing-ša získali zlato nad Ri Jong Sikem a Kim Kum Yongem z KLDR, zatímco bronz získali Lim Jong-hoon a Shin Yu-bin z Jižní Koreje.

Po slavnostním předání cen navrhla čínská dvojice skupinové selfie. Lim držel v ruce telefon, aby zachytil okamžik, který přesáhl rámec soutěže. Byl to dokonalý obraz schopnosti sportu sjednocovat, protože úsměvy sportovců ozřejmily myšlenku, že triumfy a tituly, i když jsou důležité, nejsou jediným přínosem.

Bronzový jihokorejský medailista Lim Jong-hoon si pořizuje selfie se stříbrnými medailisty z KLDR a zlatými medailisty z Číny na stupních vítězů smíšené čtyřhry ve stolním tenisu na olympiádě v Paříži 2024 30. července 2024. FOTO – Xinhua/Wang Dongzhen

»Gratuloval jsem jim, když byli představeni jako stříbrní medailisté,« řekl Lim korejským médiím. Toto selfie bylo opakovaně promítáno jihokorejskými televizními stanicemi a mnozí komentátoři se zamýšleli nad významem tohoto neobvyklého okamžiku souznění.

V dalším inspirativním okamžiku projevil ázerbájdžánský mistr světa v judu Hidayet Heydarov hluboký respekt poté, co vyhrál vyčerpávající finále nad Joanem-Benjaminem Gabou z pořadatelské země.

Navzdory vyčerpávajícímu zápasu, který skončil 9:24, Heydarov v dojemném gestu políbil Gabu na čelo, aby mu vzdal hold. »Byl jsem velmi šťastný, když jsem vyhrál zlatou medaili. Když někoho políbíte na čelo, vyjadřujete mu tím úctu,« řekl Heydarov. »Předvedl se mnou velmi kvalitní souboj. Udělal všechno pro to, aby získal zlatou medaili, a já jsem mu chtěl vyjádřit úctu.«

Třiadvacetiletý Gaba tento obdiv opětoval a prohlásil: »Věřil jsem si. Ke svému soupeři ve finále chovám obrovský respekt. Je vynikající a já se vrátím k tréninku, abych na příští olympiádě získal zlatou medaili.«

Hidayat Heydarov (vlevo) z Ázerbájdžánu líbá na čelo Joana-Benjamina Gaba z Francie po finále mužského juda ve váze do 73 kg na mistrovství světa v Paříži 2024, 29. července 2024. FOTO – Xinhua/Li An

Na Asijských hrách v Chang-čou se o srdečný okamžik v bazénu podělily čínská plavkyně Čang Jü-fej a Japonka Rikako Ikee. Ikeeová, která se po diagnóze leukémie v roce 2019 monumentálně vrátila, dosáhla na Asijských hrách v Chang-čou bronzové medaile na 50 m stylem motýlek.

Obě plavkyně se společně objaly a vyprávěly o odolnosti a lidském duchu. Čang vzpomíná: »Řekla jsem Rikako: ‚Neplač, neplač‘. Když na stupních vítězů oznámili její jméno, už se mi chtělo brečet. Ale řekla jsem si, že tohle je přímý přenos, nemůžu brečet. Pak jsem ji viděla, jak v slzách objímá svého trenéra. Už jsem nedokázala zadržet slzy.«

Při dalším setkání v Paříži si Čang a Ikee vyměnily odznáčky, což ještě více upevnilo jejich kamarádství.

Také na tenisovém kurtu se odrážel tento étos respektu, zejména v příběhové rivalitě mezi Novakem Djokovičem a Rafaelem Nadalem. V jejich 60. vzájemném střetnutí, vysoce očekávaném souboji na Roland Garros, porazil Djokovič v pondělí Nadala v přímém souboji.

Rafael Nadal (vlevo) si podává ruku s Novakem Djokovičem po zápase druhého kola mužské dvouhry na turnaji Paříž 2024, 29. července 2024. FOTO – Xinhua/Wan Xiang

»V historii tenisu neexistuje žádná podobná rivalita, která by zahrnovala 60 zápasů mezi oběma hráči. Myslím, že už to samo o sobě to je velmi, velmi jedinečné a výjimečné,« poznamenal Djokovič.

Mluvil o jejich epických bitvách a vzájemném respektu, i když by to nenazval bratrstvím. »Přeji mu to nejlepší. Myslím, že je to samozřejmě jedna z nejdůležitějších postav našeho sportu a sportu obecně. Čím víc bude hrát, tím víc si myslím, že tenis vyhrává.«

S průběhem pařížské olympiády se jistě objeví další podobné inspirativní příběhy, které ukazují, jak sport pěstuje vzájemný respekt a spojuje nás všechny.