Hokejový klub PSG Berani Zlín, který letos na jaře po dvaačtyřiceti letech sestoupil z extraligy, nyní vede dvojice jednatelů Jiří Marušák a Jan Štětkář. Třetí z jednatelů Patrik Kamas byl odvolán. Zároveň Juraj Surovič, majoritní akcionář stavební skupiny PSG, která je desetiprocentním vlastníkem zlínského hokeje, vyzval město, aby své akcie prodalo soukromému subjektu.
»Zdlouhavé rozhodovací procesy a politikaření do vrcholového sportu nepatří. Společně s konsorciem firem ze zlínského regionu jsme připraveni akcie od města odkoupit!« uvedl v prohlášení pro oficiální web PSG Surovič.
Generálním manažerem klubu nebyl na úterní valné hromadě zvolen zástupce města Zlín Robert Hamrla a klub také popřel, že by aktuálně jednal s Karlovými Vary o převzetí extraligové licence. »Byl to vrchol nátlaku na veřejnost, já té informaci nevěřím,« řekl možnému převzetí licence na nejvyšší soutěž od Karlových Varů Tomáš Valášek, předseda spolku HC Berani, který vlastní 41 procent zlínského klubu.
»Jde o klíčovou pozici, dotýká se celého klubu a jeho zvolení by mělo své důsledky. On se účastnil výběrového řízení a nedostal žádný hlas, ani od zástupců města. A poté byl vytažen z klobouku na valné hromadě. Jasně jsme si řekli, že tuto pozici musí obsadit člověk, na kterém se shodneme všichni,« snažil se vysvětlit Valášek, proč nebyl zvolen Hamrla generálním manažerem klubu, byť přislíbil klubu pět milionů ročně a postupem času měl i zájem do klubu majetkově vstoupit.
»Společně s Patrikem Kamasem jsme připravili koncept konsorcia některých silných firem z regionu (PSG, Samohýl Motor, Trinity bank, Vitar a další privátní subjekt), tato situace nám dávala smysl z hlediska finančního zajištění klubu i realizace našeho cíle, kterým nebylo nic menšího než okamžitý návrat do extraligy,« tvrdí majoritní akcionář PSG.
Proto se výběrového řízení na generálního manažera zúčastnil také tehdejší jednatel Kamas. »Jasně jsme byli dohodnuti na tom, že dáme šanci nejlepšímu kandidátovi. A pokud bude ve výběrovém řízení silnější kandidát než Patrik Kamas, dostane hlas i od PSG – to v zájmu toho nejlepšího pro klub,« zdůraznil Surovič.
Do výběrového řízení se přihlásilo celkem 10 kandidátů, do druhého kola prošli čtyři a ve finále se rozhodovalo mezi dvěma. »Jedním z nich byl Patrik Kamas (kterého jsem podpořil za PSG já, a dále Tomáš Valášek a Petr Čajánek za zapsaný hokejový spolek, dva zástupci rady města měli jiný názor). Protože jsme ale město nechtěli přehlasovávat a byli dohodnuti na tom, že vítěz má být zvolen konsenzem (což byl i požadavek Patrika Kamase ve výběrovém řízení), snažili jsme se jednat, nevedlo to ale k výsledku a Patrik Kamas následně od kandidatury z těchto důvodů ustoupil.
Následně město přišlo s návrhem kandidáta Roberta Hamrly, který ve výběrovém řízení nezískal žádný hlas. Proto zapsaný spolek navrhl novou variantu: volbu Jiřího Marušáka s asistentem Petrem Čajánkem jako zachování kontinuity výše uvedené přípravy sezony v A týmu i mládeži. To však město odmítlo,« popisuje majoritní akcionář PSG.
Proběhlo tak pondělní setkání představenstva spolku. Zde měl Hamrla příležitost se vyjádřit a nastínit své vize, včetně finančního zajištění klubu. Výsledek – pro někdejšího zlínského brankáře se kladně vyjádřil jen jeden z devíti členů, další se zdržel hlasování a sedm bylo proti… »Následné valné hromadě klubu PSG Berani Zlín s.r.o. jsme tak jmenování Roberta Hamrly neumožnili (společně se zapsaným spolkem máme 51 procent podílu společnost, zbytek vlastní město). Podpořili jsme ale změnu struktury klubu a snížení počtu jednatelů s tím, že se PSG svého postu vzdá a Patrik Kamas tak byl odvolán. Činili jsme to jako vstřícný krok k městu s tím, že PSG se z principu nebrání rozumným změnám.
V souvislosti s tímto souhrnem událostí chci konstatovat, že mě osobně i PSG na klubu záleží. Jasně ale říkám, za nás oba s Patrikem Kamasem, že Robert Hamrla nebyl člověk, kterému by bylo možné klub s naším vlastnickým podílem svěřit a jeho jmenování by bylo mnohem větším rizikem než současný nejistý stav a uvažování města o snížení finanční podpory,« vysvětlil Surovič.
Shodnou se na Marušákovi?
S tím souvisí i zapojení zlínské legendy Petra Čajánka do struktur klubu. »Kdyby byl zvolen Robert Hamrla generálním manažerem klubu, skončil bych,« uvedl trojnásobný mistr světa, který by mohl povýšit na šéftrenéra mládeže.
Obsazení pozice generálního manažera Beranů bude nyní klíčové pro další chod klubu. Druhý jednatel klubu Jan Štětkář řekl, že řada partnerů s podpisem smluv na další sezonu čekala právě na to, kdo nakonec klub povede. »Cítili, že se zde dějí nestandardní věci, a tak byli na pochybách, zda mají uzavřít smlouvy, nebo ne,« uvedl Štětkář.
Podle Valáška je nejlepším kandidátem na pozici generálního manažera bývalý obránce a současný jednatel Marušák. »Je vzdělaný, chytrý, rozumný a nekřičí. Za mě vhodný kandidát,« řekl Valášek.
»Hledali jsme konstruktivní řešení. Pevně věřím, že ho v následující době nalezneme, ať už to bude jmenování Jiřího Marušáka nebo nové a transparentní výběrové řízení. Každopádně mohu deklarovat, že za aktuálních podmínek jsme znovu připraveni stát se generálním partnerem klubu PSG Berani Zlín s.r.o., pokud bude zájem ze strany ostatních akcionářů a domluvíme se na rozumném konsensu.
Závěrem bych rád vyzval současné i budoucí zastupitele města Zlína, aby zvážili prodej akcií klubu do rukou soukromému subjektu. Zdlouhavé rozhodovací procesy a politikaření do vrcholového sportu nepatří. Společně se zmiňovaným konsorciem firem ze zlínského regionu jsme připraveni akcie od města odkoupit, abychom pomohli postavit nové základy celému zlínskému hokeji od A-týmu až po mládež a zajistit klubu dlouhodobé stabilní fungování,« uzavřel majoritní akcionář PSG.
(zmk)