Jako na houpačce. Dva obraty v O2 areně a halou zněla »Pátá«

Byl to neuvěřitelný zápas. Ještě ve 49. minutě utkání 15. kola hokejové extraligy vedlo Kladno před skvěle zaplněnou O2 arenou nad Spartou 2:1, nakonec si však téměř 15 tisíc diváků zazpívalo oblíbený hit »Pátá«, který značí, že domácí skórují v utkání popáté. Konečný rezultát? Výhra 5:2 pro Pražany a pojistka druhého místa za vedoucími Pardubicemi.

Mimochodem, »Pátá« – tedy cover verze slavného hitu Downtown – zněla v největší tuzemské hokejové hale již v úterý, kdy domácí porazili Vítkovice 5:1. Celkově to byl pro svěřence kouče Pavla Grosse povedený týden, když si mezi oběma domácími »pětkami« vyrazili na led mistrovského Třince, kde vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech.

Dnes to však nevypadalo na nic světoborného. Ve třetí třetině totiž jinak skvěle hrající kladenští hokejisté během jedné minuty a 14 vteřin otočili skóre zásluhou slepených gólů Phila Pietronira a Eduardse Tralmakse z 0:1 ze svého pohledu na 2:1.

Pražané se však nevzdali a dvěma rychlými trefami v 49. a 53. minutě provedli další otočku, tentokrát finální. Hrdiny byli Jakub Krejčík a Vladimír Sobotka. Nejslepenější však byl čtvrtý a pátý gól, které domácí dali do prázdné branky při power play soupeře. Jejich autory v časech 58:31 a 59:37 byli Pavel Kousal, jenž dal při 400. startu v extralize svůj teprve první gól v sezoně, a následně i Filip Chlapík. A dál už to znáte – hrála se »Pátá«…

»Totální respekt k soupeři a k práci trenérů. Viděli jsme kvalitní a živé Kladno, bylo hodně silné a nám se nedařilo. O to víc si cením výhry,« uvedl kouč vítězů Gross.

Ještě o dvě branky více dnes daly doma Vítkovice, které proměnily Bílé Tygry v neškodné malé kočičky a slavily demolici 7:0. Dvěma góly a dvěma přihrávkami se zaskvěl Jindřich Abdul, hrdinou je i gólman Lukáš Pařík, jenž si proti svému bývalému klubu připsal první čisté konto v ročníku.

Šest branek dal třetí Litvínov do sítě poslední Plzně, to vedoucím Pardubicím stačily k výhře nad Olomoucí jen dvě a i tak má šestibodový náskok v čele, ačkoli Sparta sehrála o zápas méně. Z velkých favoritů se trápí jen Třinec, Oceláři dnes inkasovali pět branek v Českých Budějovicích a coby úřadující mistři jsou v tabulce až jedenáctí…

Na extraligový hokej půjdeme znovu v úterý a pak klasicky dvakrát o víkendu, než si dá extraliga pauzu před reprezentační přestávkou.

* * *

HC Sparta Praha – Rytíři Kladno 5:2 (0:0, 1:0, 4:2)

Branky a nahrávky: 24. Mašín (D. Vitouch), 49. Krejčík (M. Forman, Irving), 53. Sobotka (Mašín, Irving), 59. P. Kousal (Irving, K. Hrabík), 60. Chlapík (Hyka, Sobotka) – 44. Pietroniro (P. Straka), 45. Tralmaks. Rozhodčí: Kika, Jaroš – Frodl, Štěpánek. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 14 864.

České Budějovice – Třinec 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. O. Kovařčík (Gulaš, T. Zohorna), 15. Harris (F. Přikryl, Olesen), 30. Pech (Koláček, M. Doudera), 31. Gulaš (Toman), 60. M. Doudera – 15. Čacho (Marian Adámek), 43. L. Hudáček (Cienciala). Rozhodčí: Šindel, Zeliska – J. Svoboda, Dědek. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváků: 6204.

HC Vítkovice Ridera – Bílí Tygři Liberec 7:0 (2:0, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 1. Yetman (Nellis, Abdul), 13. P. Zdráhal (M. Kalus, Košťálek), 30. Abdul (M. Kalus), 31. Abdul (Yetman, Auvitu), 45. Roberts Bukarts (Auvitu, Percy), 48. Dočekal (Claireaux), 58. M. Kalus (Abdul). Rozhodčí: A. Jeřábek, Mejzlík – Lederer, Blažek. Vyloučení: 2:4. Využití: 4:0. Diváci: 4890.

BK Mladá Boleslav – HC Energie Karlovy Vary 4:5 po sam. nájezdech (2:1, 0:3, 2:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Buchtele (Lakatoš), 12. Lintuniemi (Junttila), 54. Hradec (Doležal, Pyrochta), 58. Buchtele (Junttila, Fořt) – 8. O. Beránek (Plutnar, Jiskra), 21. O. Beránek (Plutnar, Jiskra), 28. Rulík (Sapoušek, Salsten), 35. O. Procházka (Reunanen, Gríger), rozhodující sam. nájezd O. Beránek. Rozhodčí: Pražák, Pilný – Kajínek, Gerát. Vyloučení: 1:3, navíc Dvořáček – Jaks oba 5 min. Využití: 2:0. Diváci: 3104.

HC Dynamo Pardubice – HC Olomouc 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 24. R. Kousal (Červenka, J. Zbořil), 51. Vondráček (Poulíček, J. Zbořil) – 37. Macuh (Orsava, Ondrušek). Rozhodčí: Sýkora, Šír – Axman, Zíka. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 10 046.

HC Kometa Brno – Mountfield Hradec Králové 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. T. Rachůnek (Marcinko, Švrček), 21. A. Zbořil z trest. střílení – 7. Miškář (T. Pavelka, Tamáši), 29. Perret (Jergl, McCormack), 39. R. Pavlík (Dmowski, Freibergs). Rozhodčí: Hribik, Obadal – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. Diváci: 7241.

HC Verva Litvínov – HC Škoda Plzeň 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 18. Sandberg (D. Kaše, Czuczman), 31. M. Sukeľ (Gut, Koblasa), 33. D. Zeman (D. Kaše, Czuczman), 36. M. Sukeľ (Sandberg, McIsaac), 55. M. Sukeľ (Brož, Sandberg), 59. D. Kaše. Rozhodčí: Ondráček, Stano – Špůr, Thuma. Vyloučení: 3:3, navíc Baránek – Pitule oba 5 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4901.