Otevřenost a společná snaha dosáhnout lepších výsledků je podle trenéra a nově i manažera mládežnických reprezentací Jiřího Kalouse klíčem k úspěchům finského hokeje v posledních letech. Národní tým Suomi potřetí za sebou hrál s Kanadou finále mistrovství světa a v neděli v Tampere získal podruhé zlato. Zakončil tím nejúspěšnější sezonu v historii, v únoru se totiž Finové stali v Pekingu i olympijskými vítězi.
»Nemyslím si, že je to shoda náhod. U Kanady je to dané kvalitou hráčů a NHL, tam nejsou žádné pochybnosti o jejich schopnostech. U Finska to je hlavně o systémové práci, kterou v posledních letech udělali. Hodně se zlepšili,« řekl Kalous, který byl v průběhu světového šampionátu v Tampere na trenérském semináři zaměřeném na vedení týmu a práci s tím spojenou.
»Vyplynulo z něj, jakým způsobem Finové pracují. Je tam obrovská otevřenost mezi trenéry a kluby, celonárodní soudržnost. Pro mě to bylo hodně inspirativní, protože bylo vidět, že mluví velmi otevřeně, jakým způsobem pracují v jednotlivých klubech,« uvedl sedmapadesátiletý kouč, jenž bude v nadcházející sezoně působit i u juniorské reprezentace jako nejbližší spolupracovník Radima Rulíka.
Otevřenost a snaha o spolupráci mezi kluby i hokejovým svazem je podle Kalouse klíčem k úspěchům finského hokeje. »Mají dobré podmínky pro práci, ale druhá věc je, že jdou dopředu i z pohledu využívání nových technologií,« podotkl.
Nejde o to slepě kopírovat
Bývalý asistent Vladimíra Vůjtka a poté i Josefa Jandače u seniorského národního týmu považuje za zlom ve finském hokeji společný trenérský brainstorming před více než deseti lety, kdy se trenérské a funkcionářské kapacity severské země domluvily na společném postupu. A od roku 2011 získali na MS šest medailí včetně tří zlatých. Vedle toho byli ještě třikrát čtvrtí a získali dvě olympijské medaile včetně letošního triumfu v Pekingu.
»Byli celý víkend zavření a vedla se široká a živá diskuze o tom, jak zlepšit stav, ve kterém se tenkrát nacházeli a se kterým nebyli spokojeni. A podle trenérů, se kterými jsem mluvil, to byl zlom. Začali dělat jiným způsobem. Sdělovali si poznatky a otevřeli se. Nejen mezi sebou, ale i světu,« uvedl Kalous. Spolupráci s finským svazem si například nyní v Tampere pochvaloval i zástupce amerického svazu (USA Hockey).
Otevřenost a spolupráce by k lepším výsledkům pomohly i českému hokeji. Kalous ale rozhodně nevyzývá ke slepému kopírování finské cesty. »Nejde o to, abychom nějakou cestu kopírovali. Věřím našim trenérům a naší práci. Je ale jasné, že u nás takhle otevření k sobě všichni nejsme. A hlavně je potřeba, abychom respektovali druhý názor v míře, v jaké bychom mohli. Z mého pohledu v tom máme rezervy,« řekl bývalý kouč Slavie, Liberce, Třince, Sparty nebo Brna v extralize. »Držme se naší práce, naší identity. Máme a měli jsme vynikající trenéry. Jen potřebujeme znovu začít sbírat úspěchy na mezinárodním poli,« uvedl Kalous.
Českému hokeji by v posunu vpřed mohl pomoct i současný reprezentační kouč Kari Jalonen, jenž je na finský způsob práce zvyklý. »Věřím, že ano. Po deseti letech s týmem přiváží medaili a já si přeji, aby se motory, které se už nastartovaly, rozjely do vyšších obrátek,« řekl Kalous, jenž věří, že všichni, kterým jde o úspěch českého hokeje, budou v budoucnu mezi sebou lépe komunikovat.
(koz, čtk)