AKTUALIZOVÁNO
Čeští fotbalisté budou při prosincovém losu skupin mistrovství Evropy v příštím roce v Německu ve třetím ze čtyř výkonnostních košů. Vyhnou se Slovensku, Nizozemsku či Skotsku. U několika týmů před dnešním závěrečným hracím dnem kvalifikace ještě není jasné, v jakém koši budou figurovat.
Rozdělení do košů, které UEFA teprve oficiálně potvrdí, se uskuteční na základě výsledků z kvalifikace. Český tým obsadil ve své skupině druhé místo se stejným bodovým ziskem jako vítězná Albánie, s níž měl horší vzájemnou bilanci.
Díky pondělní výhře 3:0 v Olomouci nad Moldavskem v přímém souboji o postup se národní celek dostal do třetího koše. Pokud by jen remizoval, což by mu také stačilo k účasti na šampionátu, figuroval by v nejslabším čtvrtém koši.
Češi nenarazí na Slováky
V každém z košů bude šest zemí. Česko má jistotu, že ve skupině nenarazí na bývalého federálního partnera Slovensko, které rovněž v kvalifikaci obsadilo druhé místo. Reprezentanti si také nezopakují souboj se Skotskem ze skupinové fáze minulého Eura a v základní části se neutkají ani s Nizozemskem, které na předchozím kontinentálním šampionátu vyřadili v osmifinále. Jisté místo v třetím koši má také Slovinsko.
V prvním koši figurují giganti a vítězové kvalifikačních skupin Portugalsko, Francie, Španělsko, Belgie a Anglie. Spolu s nimi pak pořadatel turnaje Německo. Češi si mohou zopakovat souboj z kvalifikace s Albánií, která bude v druhém koši. Narazit mohou i na soupeře ze zářijové přípravy v Budapešti Maďarsko (1:1), nebo na Dánsko, které je vyřadilo ve čtvrtfinále minulého Eura.
V nejhorším čtvrtém koši jsou mj. Srbsko a spadli do něj i obhájci zlata Italové, kteří vydřeli postup v posledním kole skupiny po bezbrankové remíze s Ukrajinou. Ve čtvrtém koši také budou tři vítězové z play off, kterého se zúčastní 12 zemí podle žebříčku z posledního ročníku Ligy národů.
Skupinou smrti by tak mohla být pro Čechy například ta s domácími Němci (ale de facto s kýmkoli z prvního koše), pak třeba s Tureckem a Italy, kdyby nakonec skončili ve čtvrtém. Naopak schůdně vypadá například tato potenciální varianta losu: Belgie, Albánie, Česká republika, Řecko (pokud zvládne roli favorita v baráži, úrovně C – viz níže).
Deset stadionů a stejný formát
Skupinová fáze evropského šampionát se bude losovat 2. prosince od 18.00 v Hamburku. Turnaj má stejný formát jako předešlé mistrovství. Celkem 24 účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin, do vyřazovací fáze postoupí vždy první dva týmy tabulky a čtyři nejlepší mužstva z třetích míst.
Šampionát začne 14. června a bude ho hostit 10 stadionů ve stejném počtu měst. Pořadatel Německo má jisté místo ve skupině A. Český tým od rozdělení federace postoupil ze všech evropských kvalifikací a na kontinentálním mistrovství si zahraje poosmé za sebou. FAČR za účast reprezentace na Euru získá prémii v přepočtu zhruba čtvrt miliardy korun.
České mužstvo bude startovat na šampionátu s novým trenérem, dosavadní kouč Jaroslav Šilhavý po zápase s Moldavskem skončil. Smlouva by mu oficiálně vypršela 30. listopadu a k jejímu prodloužení by bylo zapotřebí uplatit oboustrannou opci. Chtít pokračovat by tedy musela nejen FAČR, ale i trenér.
* * *
Nasazení pro los mistrovství Evropy
Koš 1: Německo, Portugalsko, Francie, Španělsko, Belgie, Anglie.
Koš 2: Maďarsko, Turecko, Rumunsko, Dánsko, Albánie, Rakousko.
Koš 3: Nizozemsko, Skotsko, Chorvatsko, Slovinsko, Slovensko, Česko.
Koš 4: Itálie, Srbsko, Švýcarsko, tři vítězové z play off.
Obsazení baráže o zbylá tři postupová místa
Úroveň A: Polsko, Estonsko, Wales, Island/Ukrajina/Finsko
Úroveň B: Izrael, Island/Ukrajina, Bosna, Ukrajina/Finsko
Úroveň C: Gruzie, Ázerbájdžán, Řecko, Kazachstán
(koz, čtk)
FOTO – fotbal.cz