České kluby v pohárech bez výhry. Slavia inkasovala z penalty, Plzeň ji přežila

Zatímco v dosavadních hracích dnech a týdnech byly české fotbalové kluby za hvězdy a pořádaly pořádně tučné zabijačky, tento týden to byla hodně dietní potrava, vhodná spíše pro vegany. Čtyři zápasy = tři remízy a jedna prohra. Dnes připsaly bod do tuzemského koeficientu Slavia a Viktoria Plzeň.

Červenobílí remizovali s Ajaxem Amsterodam a výhrou tak nenavázali na plný bodový zisk z prvního kola v Razgradu. V prvním poločase poslal nizozemský klub do vedení Branco van den Boomen z penalty nařízené po faulu Zmrzlého, bod Slavii zajistil střídající Tomáš Chorý. Mohlo být ještě veseleji, protože byl čtvrthodinu před koncem vyloučen hostující Youri Baas, jenže červenobílí navzdory tlaku nejen že nedali gól, ale ani si nevytvořili žádné vyložené příležitosti.

»Čekal jsem od zápasu víc, zejména po fotbalové stránce. Nevstoupili jsme do něj dobře, soupeř nás držel zpátky dobrou kombinací, sbírat míče a otevírat obranu stálo hodně sil. Poté jsme udělali dvě chyby v defenzivě, z jedné pramenila penalta, která soupeři zbytek utkání ulehčila. Ve druhé půli už se hrálo na jednu bránu, bohužel z toho byl jen jeden gól. Hráli jsme tak, jak jsme chtěli hrát od začátku. Během přesilovky jsme dostali spoustu míčů do vápna, u Chorase ale chybělo více podpůrných hráčů,« zhodnotil duel pro slávistické internetové stránky kouč Jindřich Trpišovský

»Remíza hezká, ale musím porovnat oba poločasy. První trošku v režii Ajaxu, nebyli jsme tolik důslední v napadání, vyjížděli nám z toho, hodně drželi balon. Často jsme byli v soubojích pozdě. O pauze jsme si něco řekli, ven vylezla úplně jiná Slavia,« připojil kanonýr Chorý.

Penalta se kopala i v Plzni, kde domácí remizovali s Ludogorcem Razgrad 0:0. I tentokrát byl exekutorem soupeř, bulharský mistr ji však neproměnil. V 52. minutě ji hostující kapitán Jakub Piotrowski kopl jen do rukavic brankáře Jedličky. Domácí měli jinak více šancí, ovšem přání zaplněné Doosan Areny vyjádřené voláním »Remízu nechceme!« nevyplnili. Po nečekané remíze 3:3 ve Frankfurtu tak mají další bod, tentokrát podstatně méně cenný. Nicméně platí, že deset zápasů v pohárech nedostala doma gól. Škoda je však zejména Vašulínovy střely do tyče ze 73. minuty.

Oba kluby v Evropské lize navázaly na úterní remízu Sparty 1:1 v Lize mistrů ve Stuttgartu, ta však má proti favoritovi úplně jiný lesk.

A jediným, kdo zůstává bez bodu, je při své premiéře v Konferenční lize Mladá Boleslav, jež podlehla v Jerevanu 0:2 domácímu FC Noah. Zápas na arménském Národním stadionu Vazgena Sarkisjana rozhodli v 58. minutě útočník Matheus Aias a následně v 76. minutě křídelník Virgile Pinson. »Je to největší zklamání v mém angažmá v Boleslavi, musíme se z toho poučit,« řekl po první letošní pohárové porážce Středočechů kouč Andreas Brännström.

* * *

Evropská liga:

Slavia Praha – Ajax Amsterodam 1:1 (0:1)

Branky: 67. Chorý – 18. Van den Boomen z pen. Rozhodčí: Treimanis – Gudermanis, Spasennikovs – Ratnieks (video, všichni Lot.). ŽK: Holeš, Prebsl, Douděra, Trpišovský (trenér) – Hato, Baas, Taylor, Van den Boomen, Wijndal, Gaaei. ČK: 75. Baas. Diváci: 19 296.

Slavia: Kinský – Douděra, Holeš, Zima, Zmrzlý – Oscar, Prebsl (74. Zafeiris) – Michez (60. Jurásek), Lingr (61. Diouf), Wallem (61. Provod) – Chytil (61. Chorý). Trenér: Jindřich Trpišovský.

Ajax Amsterodam: Pasveer – Rensch, Šutalo, Baas, Hato – Van den Boomen, Hlynsson (42. Tahirovič), Taylor (78. Rugani) – Rasmussen (56. Wijndal), Brobbey (56. Akpom), Godts (56. Gaaei). Trenér: Francesco Farioli.

Viktoria Plzeň – Ludogorec Razgrad 0:0

Rozhodčí: Bognár – Buzás, Kóbor – Vad (video, všichni Maď.). ŽK: Kalvach, Šulc – Rick, Son, Pedro Naressi. Diváci: 10 317.

Viktoria Plzeň: Jedlička – Dweh, Markovič, Jemelka – Jirka (64. Kopic), Červ, Kalvach, Cadu (87. Mosquera) – Panoš (46. Vašulín), Šulc – Adu (71. Ricardinho). Trenér: Miroslav Koubek.

Ludogorec Razgrad: Bonmann – Witry, Verdon, Almeida (78. Terziev), Son – Čočev (78. Duarte), Pedro Naressi, Piotrowski – Caio Vidal (34. Camara), Rwan (67. Duah), Rick. Trenér: Zahari Sirakov.

* * *

Evropská konferenční liga:

FC Noah – FK Mladá Boleslav 2:0 (0:0)

Branky: 58. Aias, 76. Pinson. Rozhodčí: Gidženov – Maksimov, Mitrev – Draganov (video, všichni Bulh.). ŽK: Sangaré – Langhamer, Vydra.

FC Noah: Čančarevič – Mendoza (69. Manveljan), Silva, Muradjan, Thórarinsson – Sangaré, Eteki (86. Avanesjan), Oulad Omar (69. Gregório) – Ferreira, Aias (69. Cinari), Pinson (90.+3 Petrosjan). Trenér: Rui Mota.

Mladá Boleslav: Trmal – Donát (74. Sakala), Suchý, Králik (74. Král) – Kostka, Vydra, Langhamer (74. Mareček), Fulnek – Kušej, Ladra – Mašek (82. Stránský, 89. Matějovský). Trenér: Andreas Brännström.