»Abychom byli ještě úspěšnější ve světě, musíme být úspěšní v Číně,« uvedl vrcholný představitel německé luxusní automobilky Mercedes-Benz, který popisuje Čínu jako klíčového partnera v oblasti technologických inovací, elektrifikace a dekarbonizace.
V nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua vyjádřil Ola Kaellenius, předseda představenstva Mercedes-Benz, přesvědčení, že tento největší automobilový trh na světě má skvělý potenciál a také dlouhodobý růstový potenciál.
Aby se vedoucí pracovníci firmy mohli přímo seznámit s dynamikou, inovacemi a konkurencí na čínském trhu, přesunula společnost svůj každoroční strategický týden z tradičního místa do Pekingu v prosinci 2023.
Bylo nutné, »aby si všichni rozhodující činitelé a zainteresované strany v Mercedes-Benz uvědomili, že musíte být úspěšní v Číně, abyste byli ještě úspěšnější ve světě,« řekl Kaellenius.
Kaellenius byl ohromen rychlým rozvojem v Číně a »čínská rychlost« mu neustále připomíná držet krok s rychle se vyvíjejícími technologiemi.
Bylo oznámeno, že příští rok Mercedes-Benz globálně uvede na trh několik nových produktů, což bude představovat největší produktovou ofenzívu v historii společnosti. Všechna tato elektrická vozidla budou obsahovat plnou první komplexní verzi operačního systému Mercedes-Benz (MB.OS) a nové technologie budou v příštích letech integrovány také do spalovací flotily.
Během posledních dvou desetiletí Mercedes-Benz rozšiřuje svou přítomnost v Číně ve spolupráci se svými čínskými partnery, jako jsou BAIC a Geely, i s dodavateli.
»Nezapomeňme, že máme širokou spolupráci s čínskými dodavatelskými partnery, nejen v Číně, ale přicházejí také do Evropy,« uvedl výkonný ředitel.
Nyní, kdy mnozí čínští automobiloví výrobci a dodavatelé zakládají továrny v Evropě, tento krok Kaellenius pochválil a poznamenal, že Mercedes-Benz nemusí »přizpůsobovat svůj dodavatelský řetězec ani výrobu, aby se s tím vypořádal.«
»Správný směr by byl, kdybychom si s našimi čínskými partnery sedli, probrali rovné podmínky a zajistili, aby obě strany měly i nadále přístup na otevírající se trhy a nevytvářely hranice,« uvedl.
Protekcionismus ve formě cel, podle Kaelleniuse, »není správnou cestou, protože věříme, že brzdí růst, brzdí inovace a nevytváří oboustranně výhodnou situaci pro všechny.«
Neviditelná ruka trhu vše vyřeší, podpoří růst a pomůže budovat mosty, poznamenal, zvláště v době, kdy se protekcionismus opět dostává do popředí.
(Xinhua)