Petr Vedřina: Blíží se komunální volby. Nejen u kandidátů, ale i u voličů je důležitý trvalý pobyt. Jsou případy spekulativních přihlašování se k trvalému pobytu jen kvůli záměru volit nebo kandidovat. Jak je to tedy s trvalým pobytem v případě nájemního bydlení – musí s ním souhlasit majitel? A naopak – může majitel nemovitosti zakázat někomu trvalý pobyt ve své nemovitosti?

Pokud majitel domu nebo bytu uzavře s někým nájemní smlouvu, dává tím současně souhlas, aby nájemce předložením nájemní smlouvy na přihlašovacím místě požádal o záznam adresy trvalého pobytu. Jde o evidenční údaj.

Nájemce s platnou nájemní smlouvou nemusí žádat pronajímatele o souhlas s přijetím další osoby do své domácnosti, není to třeba. Nájemce může bydlet, s kýmkoliv uzná za vhodné. Je však povinen nahlásit pronajímateli změnu v počtu osob ve své domácnosti písemně bez zbytečného odkladu, nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy změna v počtu osob v domácnosti nastala. A pokud na přihlašovacím místě bude předloženo oznámení pronajímateli o změně v počtu osob a nájemní smlouva, získá právo k adrese trvalého pobytu i další osoba v domácnosti nájemce.

Majitel nemovitosti zakázat někomu trvalý pobyt ve své nemovitosti sám nemůže. Může tak postupovat jedině tehdy, pokud nájemce se smlouvou již člověka v domácnosti nechce a majiteli to oznámí. Samozřejmě se to netýká manželů a dětí.

Ing. Milan Taraba, předseda SON ČR

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy