Zima osamělého čínského výzkumníka v Arktidě

Městečko Ny-Alesund leží v srdci souostroví Špicberky mezi norskou pevninou a severním pólem. Nachází se zde nejsevernější celoroční výzkumná stanice na světě, která má klíčový význam pro zkoumání extrémních polárních oblastí Země. Součástí komplexu je i stanice Žlutá řeka, první čínská arktická výzkumná stanice.

V zimním období v této zemi věčné tmy Li Pin, vědecký zástupce Čínského polárního výzkumného ústavu, stráží svou pevnost a jeho jediným společníkem je fascinující tanec polárních září na noční obloze.

Bdění za arktických nocí

Ny-Alesund se nachází na 79. stupni severní šířky v severozápadní části Špicberků, největšího ostrova norského arktického souostroví Špicberky, a je nejseverněji položenou stálou osadou na světě.

Ny-Alesund, kdysi prosperující hornické město, dnes žije činností polárních výzkumníků. Od založení stanice u Žluté řeky v roce 2004 se v tomto vědeckém útočišti výrazně angažuje i Čína.

Fotografie pořízená 10. listopadu 2023 ukazuje polární záři v Ny-Alesundu na Špicberkách v Norsku. FOTO – Xinhua/Zhang Yuliang

Polární život na stanici Žlutá řeka se dělí na dvě různá roční období. V letních měsících je zde rušno, protože sem proudí výzkumníci z čínských institucí, kteří se zabývají různými studiemi od glaciologie po atmosférické vědy.

V zimě však nastává náročné období, kdy se snáší neúprosná polární noc. Rytmus dne a noci se stírá a polární noc zahalí region na více než 120 dní od konce října do konce února.

Li, který se specializuje na vesmírnou fyziku a pozorování polární záře, se během těchto dlouhých temných měsíců stává osamělým strážcem stanice.

Liovy dny se vyznačují jedinečnou rytmikou. Ráno začíná koordinací se svými kolegy v Číně, po níž následují rodinné videochaty po skončení jejich pracovního dne.

Odpoledne začíná Liova vigilie. Pečlivě sleduje přístroje pro pozorování polární záře rozmístěné po Ny-Alesundu, Longyearbyenu na Špicberkách a Laugaru na Islandu a shromažďuje údaje, které se vkládají do celosvětové databáze pro výzkum polární záře.

Za nocí, kdy je polární záře velmi výrazná, se Li vydává do mrazivé divočiny s fotoaparátem a stativem v ruce, aby zachytil nadpozemskou krásu polární záře.

Li Pin, vědecký pracovník Čínského polárního výzkumného institutu, fotografuje polární záři poblíž stanice Žlutá řeka v Ny-Alesundu na Špicberkách v Norsku, 13. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Zhang Yuliang

Tváří v tvář hustému sněžení snáší krutý mráz, prodírá se sněhem, aby udržoval základní vybavení a zajistil jeho nepřetržitou funkci.

Na této odlehlé základně slouží jídelna jako společné centrum, které poskytuje obživu mezinárodní výzkumné komunitě.

Po práci přes noc Li často vynechá snídani a první jídlo dne si dává v poledne. Hlad v pozdních nočních hodinách často ukojí jednoduchými jídly, jako jsou instantní nudle nebo losos v konzervě.

Zkoumání záhad polárních září

V odlehlé a ledové krajině Ny-Alesundu se vědci jako Li Pin zabývají tajemstvím polárních září, podmanivých přírodních světelných show, které jsou k vidění převážně v polárních oblastech planety.

Polární záře, které se vyskytují především v oblastech s magnetickým polem ve vysokých zeměpisných šířkách, jsou způsobeny nabitými částicemi z magnetosféry a slunečního větru, které vstupují do zemské atmosféry a srážejí se s atomy atmosféry, což vede ke vzniku éterických zelených a červených světel.

Li Bin, vědecký pracovník Čínského polárního výzkumného institutu, pracuje ve své kanceláři na stanici Žlutá řeka v Ny-Alesundu na Špicberkách v Norsku, 10. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Zhang Yuliang

Kromě dechberoucí podívané jsou tyto polární záře klíčovým zdrojem poznatků pro vesmírnou fyziku, vysvětlil Li. »Polární záře nabízejí pohled do zemské magnetosféry a poskytují důležité údaje, které nám pomáhají lépe pochopit vesmírné okolí Země. Tyto znalosti jsou klíčové pro obory, jako je rozmísťování družic a kosmická komunikace.«

Polární záře přirovnal k »dešti a sněhu« ve vesmírném okolí Země ve vysokých zeměpisných šířkách, které významně ovlivňují infrastrukturu v těchto oblastech.

Studiem polárních září mohou vědci předvídat a zmírňovat dopady geomagnetických bouří na kritické technologie, jako jsou komunikační družice a energetické sítě, řekl.

Li použil analogii s každodenním životem, aby zdůraznil význam své práce: »Stejně jako lidé kontrolují předpovědi počasí, než vyjdou ven, polární záře se podobají ‚vesmírné předpovědi počasí‘.«

»S tím, jak budou lidské výpravy do vesmíru častější, bude naše závislost na těchto předpovědích sílit. Pochopení ‚bouří‘ ve vesmíru je pro budoucí výlety do vesmíru klíčové a studium polárních září je na této cestě zásadním krokem,« řekl.

Li Pin, vědecký pracovník Čínského polárního výzkumného institutu, kontroluje zařízení poblíž stanice u Žluté řeky v Ny-Alesundu na Špicberkách v Norsku, 12. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Zhang Yuliang

Osamělý strážce

Život polárního výzkumníka není bez nebezpečí a výzev. V pustých končinách Ny-Alesundu číhají nebezpečí v podobě ledních medvědů a psychická zátěž z dlouhých měsíců nekonečné polární noci je značná.

Stavby v Ny-Alesundu, včetně stanice u Žluté řeky, kde Li Bin pracuje, jsou ponechány odemčené, aby poskytly útočiště před možným setkáním s medvědy, a dveře jsou navrženy tak, aby se otevíraly směrem ven – jednoduché, ale účinné opatření proti ledním medvědům, o nichž je známo, že do dveří strkají, ale nevytáhnou je.

Che Fang, vědecký pracovník Čínského polárního výzkumného institutu se zkušenostmi se zimováním na antarktických i arktických stanicích, se zmínil o psychické odolnosti, která je v těchto extrémních podmínkách nutná.

»Zimování v polární oblasti často znamená osamělé měsíce v úmorné tmě. Člověk se musí neustále psychicky i fyzicky přizpůsobovat tomuto neúprosnému prostředí nekonečné noci,« řekl. Liho odhodlání však zůstává neochvějné. »Přitahují mě polární oblasti a jejich polární záře.«

Li Pin, vědecký pracovník Čínského polárního výzkumného institutu, vede videohovor se svou ženou a synem na stanici Žlutá řeka v Ny-Alesundu na Špicberkách v Norsku, 12. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Zhang Yuliang

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy