Téměř 50 centimetrů dlouhý předmět ze zlatého plechu (čelenka) se přesunul z Bruntálu do Brna, kde byl k vidění i pro veřejnost. Když odborníci z Archeologického ústavu AV ČR, Brno zlatou čelenku zkoumali, zjistili, že její výzdobný motiv byl nejméně třikrát změněn. To je mezi zlatými předměty naprosto unikátní, uvedl Matěj Kmošek z Archeologického ústavu AV ČR, Brno.
Odborníci z Archeologického ústavu AV ČR v Brně ve spolupráci s Muzeem v Bruntále poprvé představili veřejnosti unikátní nález ozdoby hlavy ze zlatého plechu z Opavska, který pochází z doby bronzové, přesněji z období lužických popelnicových polí (1300–800 př. n. l.).
Když konzervátoři téměř 50 centimetrů dlouhý předmět detailně dokumentovali a analyzovali, zjistili, že čelenku někdo nejméně třikrát přetepal. »Několikanásobné přetepávání výzdoby tvoří nejméně tři koncepty motivu vyobrazeného na předmětu. Jde tak mezi předměty ze zlata o raritní doklad změny výzdobného stylu na jediném artefaktu,« vyzdvihl Kmošek. »Podobnost můžeme nacházet u mladších psaných pramenů v podobě palimpsestu – tedy písemných pramenů, ze kterých někdo seškrábal či smyl původní text a napsal nový,« dodal.
Na základě výsledků zkoumání vytvořili brněnští odborníci také digitální a fyzickou rekonstrukci původní podoby předmětu. Použili k tomu moderních metod včetně 3D modelování, 3D tisku a galvanoplastiky ve spolupráci s firmami Prusa Research a. s. a Electroforming s. r. o. Badatelé tak mohou spolu s originálním nálezem vidět jeho podobu ještě předtím, než byl úmyslně poskládán a zjevně jako obětina vložen do země.
Zlatá plechová ozdoba i proces její dokumentace a rekonstrukce byl pro veřejnost k vidění v budově Archeologického ústavu AV ČR, Brno včera při přednášce Stanislava Stuchlíka na téma Zlato v době bronzové na Moravě a také během dnešního dne Dne otevřených dveří, který byl součástí celorepublikového festivalu Týden Akademie věd ČR.
(mac)
FOTO – avcr.cz, Facebook/Archeologický ústav AV ČR Brno, v.v.i.