Dlouho se mělo za to, že ženy pociťují chlad více než muži. Nová studie však naznačuje něco jiného – podle ní se u žen mechanismy uchování tepla ve srovnání s jejich mužskými vrstevníky spouštějí při nižší teplotě. Zatímco muži vynakládají energii na udržení tepla při teplotě 23 °C, u žen k tomu dochází při teplotě 22 °C, napsal Mail Online.
Vědci do své studie přijali 28 mladých, zdravých a štíhlých dobrovolníků, z nichž 16 bylo žen a 12 mužů. Tým provedl řadu měření, zatímco účastníci byli vystaveni teplotám v rozmezí od 17 do 31 °C.
V rámci studie také vypočítali »spodní kritickou teplotu« každé osoby. Jedná se o minimální teplotu, kterou lze tolerovat, než tělo musí »zareagovat«, aby se člověk zahřál.
Analýza odhalila, že zatímco muži začali vynakládat energii na udržení tepla při teplotě kolem 23 °C, u žen k tomu došlo při teplotě blížící se 22 °C.
Vědci také zjistili, že ženy byly schopny lépe udržovat teplotu svého tělesného jádra, když se jejich prostředí ochladilo, a měly lepší izolaci proti chladu.
Výzkumníci z Národního institutu zdraví v Bethesdě ve státě Maryland uvedli, že ženy mohou mít větší ochranu před chladem, protože mají tendenci mít více tělesného tuku než muži.
V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) napsali: »Obvykle se má za to, že ženy pociťují větší chlad než muži, ale kontrolovaných srovnání je málo. Zjistili jsme, že ženy mají nižší kritickou teplotu, která připomíná ‚arktický‘ posun ve srovnání s muži. Arktičtější profil žen byl způsoben převážně vyšší izolací spojenou s větším množstvím tělesného tuku ve srovnání s muži.«
Navzdory tomu nebyl ve studii zjištěn žádný významný rozdíl mezi nejchladnější tolerovanou teplotou uváděnou u mužů a žen. Rovněž nebyl zjištěn žádný významný rozdíl v míře třesu nebo uváděném tepelném komfortu při poklesu teploty.
(cik)
Mám rád zimu, ale ženská nejsem….