Mohutná erupce sopky na tichomořském souostroví Tonga začátkem letošního roku vytvořila nejvyšší oblak popela, jaký byl kdy na Zemi zaznamenán. Sloup plynů a popela dosáhl výšky více než 57 kilometrů a pronikl dokonce do mezosféry, tedy do třetí vrstvy zemské atmosféry. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na vědce z Oxfordské univerzity.
Podmořský vulkán Hunga Tonga – Hunga Ha’apai vybuchl v polovině ledna a vyvolal vlny cunami dosahující až k břehům Japonska, Aljašky a Jižní Ameriky. Souostroví Tonga, ležící 2300 kilometrů severovýchodně od Nového Zélandu, bylo pokryto silnou vrstvou popela, jenž rovněž znečistil pitnou vodu.
Několik lidí na Tonze zemřelo a podle odhadu OSN katastrofa výrazně zasáhla do života velké části ze zhruba 105 000 obyvatel souostroví. Cunami zničilo některé obce a přerušilo komunikační spojení.
Satelitní snímky erupce sopky Tonga z 15. ledna 2022 – zvětšující se oblak popela
Nejvyšší doposud známý sloupec erupce naměřený satelitem vyvrhla v roce 1991 sopka Pinatubo na Filipínách. Ten tehdy dosáhl výšky 40 kilometrů.
Erupce Hunga Tonga-Hunga Ha’apai je podle vědců první pozorovanou vulkanickou erupcí, jejíž materiál se dostal do mezosféry, což je třetí vrstva zemské atmosféry, která se nachází nad stratosférou a pod termosférou a začíná 50 kilometrů nad zemským povrchem.
Při měření výšky sloupu sopečných plynů a popela, které vulkán vychrlil, vědci vycházeli především ze snímků pořizovaných každých deset minut meteorologickými družicemi, uvedla agentura DPA.
Popel z erupce Tonga se nakonec rozšířil na plochu 157 000 kilometrů čtverečných, což je plocha větší než například americký stát Georgia.
Kromě toho, že se popel rozprostřel na velké ploše, mrak také vyvolal obrovské množství blesků.
(mac, čtk)
FOTO – NASA/NOAA, Tonga Geological Services