James Kimonyo, rwandský velvyslanec v Číně, je důvěrně známý jako »nejlepší mluvčí rwandských produktů«, jelikož mnohokrát vystoupil v živém vysílání, kde propagoval rwandské speciality.
Rwanda je díky svým rozlehlým horám, řekám a příjemné scenérii známá jako »Země tisíce kopců«. Pohoří Luli, severně od hlavního města Kigali, je poseto velkými i malými kávovými plantážemi. Jedinečné vysokohorské prostředí a sopečná půda vytvářejí jedinečnou chuť rwandské kávy.
Ve Rwandě je každý třicátý obyvatel pěstitelem kávy. Protože je to vnitrozemský stát a má slabé mezinárodní obchodní kanály, Rwanda vyváží hlavně surová zrna. Pěstitelé kávy často dostávají za svou tvrdou práci jen mizivou odměnu.
V červenci 2018, kdy čínský prezident Si Ťin-pching navštívil Rwandu, byly obě hlavy států společně svědky podepsání řady dokumentů o bilaterální spolupráci na výstavbě Pásma a stezky, včetně dohod v oblasti e-commerce. O pár měsíců později byla kávová zrna Gorilla Brand prodávána do Číny prostřednictvím platforem elektronického obchodu a objevila se na prvním čínském mezinárodním dovozním veletrhu, čímž si získávala stále více čínských fanoušků.
Díky vybudování Digitální Hedvábné stezky se v prodeji kávy eliminovala potřeba mezičlánků. Za každý kilogram prodaných kávových zrn vydělají rwandští pěstitelé kávy o čtyři dolary více než dříve.
Velvyslanec James Kimonyo, který viděl vzkvétající rozvoj čínské digitální ekonomiky, přivezl do Číny další rwandské speciality, aby vybudoval most pro spolupráci a výměnu mezi oběma zeměmi.
Čína aktivně pomáhá africkým zemím včetně Rwandy zavádět digitální ekonomiku a dávat nový impuls pro hospodářské oživení a rozvoj. S pomocí iniciativy Pásma a stezky zaznamenala Rwanda, malá a hustě osídlená vnitrozemská africká země, v roce 2022 růst HDP o 8,2 %, čímž se stala jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v Africe.
(pr)