Studie výzkumníků z Guy’s and St Thomas‘ a King’s College London neočekávaně odhalila, že fusobakterie, což jsou běžné ústní bakterie, mají schopnost zabíjet některé druhy rakoviny. Lidé s rakovinou hlavy a krku, u nichž byla tato bakterie v rakovině zjištěna, měli mnohem lepší výsledky v rámci léčby své nemoci, o čemž napsal deník The Guardian.
»V podstatě jsme zjistili, že když se tyto bakterie najdou v nádorech hlavy a krku, mají tito pacienti mnohem lepší výsledky v léčbě. Další věc, kterou jsme zjistili, je, že v buněčných kulturách je tato bakterie schopna rakovinu zabíjet,« řekl agentuře PA hlavní autor studie a konzultant pro rakovinu hlavy a krku na klinice Guy’s and St Thomas‘ doktor Miguel Reis Ferreira.
Vědci nyní po prvních zjištěních zkoumají přesné biologické mechanismy, které za touto souvislostí stojí.
»Zjistili jsme, že tato malá bakterie způsobuje lepší výsledky na základě něčeho, co dělá uvnitř rakoviny. V současné době tedy po tomto mechanismu pátráme, a tento mechanismus by se měl stát námětem pro novou práci ve velmi brzké budoucnosti,« ujistil Ferreira.
»Tento výzkum také odhaluje, že tyto bakterie hrají ve vztahu k rakovině komplexnější roli, než bylo dosud známo, a že v podstatě taví buňky rakoviny hlavy a krku. Toto zjištění však musí brát na zřetel a být vyváženo jejich známou rolí při zhoršování rakoviny, například rakoviny střev,« upřesnil Ferreira.
Vědci použili modelování, jež jim pomohlo určit, které bakterie by mohly být zajímavé pro další zkoumání. Poté zkoumali vliv bakterií na rakovinné buňky v laboratoři a také provedli analýzu údajů o 155 pacientech s rakovinou hlavy a krku, jejichž informace o nádorech byly zaslány do britské databáze Cancer Genome Atlas.
Vědci původně očekávali jiný výsledek, protože předchozí výzkum spojoval fusobakterie s progresí rakoviny střev.
V laboratorních studiích vědci vložili množství bakterií do Petriho misek a nechali je tam několik dní působit. Když se vrátili, aby zkontrolovali účinek bakterií na rakovinu, zjistili, že rakovina téměř zmizela. Konkrétně zjistili, že u buněk rakoviny hlavy a krku došlo po infikování fusobakteriemi ke snížení počtu životaschopných rakovinných buněk o 70-99 procent.
Analýza údajů o pacientech zjistila, že ti, kteří měli fusobakterie uvnitř rakoviny, měli lepší šance na přežití ve srovnání s těmi, kteří tyto bakterie neměli. Detekce fusobakterií v rakovině hlavy a krku byla spojena s 65procentním snížením rizika úmrtí ve srovnání s pacienty, jejichž rakovina bakterie neobsahovala.
Vědci doufají, že toto zjištění by mohlo pomoci při léčbě pacientů s rakovinou hlavy a krku, která zahrnuje rakovinu úst, krku, hlasivek, nosu a vedlejších nosních dutin.
Odborníci také dodali, že za posledních 20 let došlo v léčbě rakoviny hlavy a krku jen k několika pokrokům, a proto doufají, že by toto nové zjištění mohlo v budoucnu vést k novým léčebným postupům.
»Před výsledky laboratorních prací týmy vědců očekávaly, že fusobakterie budou podporovat růst nádorů nebo je učiní odolnějšími vůči radioterapii. Ve skutečnosti jsme byli výsledky laboratorních prací šokováni, když jsme zjistili, že na konci několika dnů bakterie rakovinu prostě zcela zničí,« dodal k neočekávanému objevu Ferreira.
»Když fusobakterie vložíte ve velmi malém množství do rakoviny, začnou ji prostě velmi rychle zabíjet,« uzavřel.
»Jedná se o velmi účinnou léčbu a naše zjištění jsou pozoruhodná a velmi překvapivá. Zažili jsme ‚heuréka moment‘, když jsme zjistili, že naši zahraniční kolegové také našli údaje, které tento objev potvrzují,« dodala doktorka Anjali Chanderová, vedoucí pracovnice klinického výzkumu na King’s College London a další hlavní autorka studie.
(mac)