Kuřecí maso patří k oblíbeným pokrmům českých strávníků a při stoupající produkci drůbežího masa je nutné řešit zvýšené množství odpadů, mezi kterými zaujímá významné místo peří. Kuřata se u nás chovají ve velkém a každý rok putují do kafilerie tuny peří přibližně z 80 milionů kuřat usmrcených v Česku. S originálním nápadem, jak využít odpadní peří, přišli čeští chemici.
Dříve se peří z drůbeže používalo k výrobě peřin a péřových bund. Ty ale nahradily modernější materiály a z peří se tak stal nevyužitelný odpad. Nedá se ani zaorat do pole, protože by se rozkládalo mnoho let. Výzkumníky z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR proto napadlo přeměnit peří z tuhé látky na kapalnou, takzvaný hydrolyzát, a využít ho pak jako listové hnojivo. »Nakonec jsme zjistili, že se odpadní peří dá výborně hydrolyzovat jenom odpadem z jablek, což je výhodné, protože jde o čistě přírodní produkt,« uvedla Olga Šolcová z Ústavu chemických procesů AV ČR pro server Ecolista.
»Peří všeobecně obsahuje peptidy a aminokyseliny, což jsou přirozené součásti těla zvířat i lidí. Přemýšleli jsme, jak by se dalo peří ekologicky přeměnit, a nakonec jsme na to po několika pokusech přišli,« uvedla Šolcová v populárně-vědeckém magazínu Českého rozhlasu Meteor před několika lety.
Šolcová a její kolegové z projektu NCK BIOCIRTECH už hnojivo otestovali například na chilli papričkách, které vyrostly do třikrát větší velikosti, než je běžné. Podobně teď vědci zpracovali i odpadní kuřecí chrupavky a kosti, z nichž dělají probiotika pro psy. Oba české vynálezy se zanedlouho dostanou na trh, jak uvedl na sklonku prázdnin server Ecoista, kde se můžete dočíst více.
NCK je Národní Centrum kompetence »Biorafinace jako oběhové technologie«
NCK BIOCIRTECH pokrývá celou problematiku zpracování biomasy mikrobiální, rostlinné, živočišné i odpadní včetně komunálního původu a čistírenských kalů pomocí chemických, biochemických i fyzikálních procesů za účelem získání cenných produktů s vysokou přidanou hodnotou využitelných v potravinářství, zemědělství, zpracovatelském i energetickém průmyslu.
Cílem jsou nové produkty z obnovitelných zdrojů zpracované environmentálně šetrnými technologiemi v souladu s cirkulární ekonomikou řešící aktuální společenská témata, jako je potravinová udržitelnost, využívání přírodních zdrojů a udržitelná energetika.
Národní Centrum kompetence »Biorafinace jako oběhové technologie« je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Národní centra kompetence.
(mac)
FOTO – biocirtech.cz