V moři u severozápadního pobřeží ostrova Sardinie bylo objeveno velké množství bronzových mincí. Jak uvádí internetové stránky italského ministerstva kultury, podle předběžných odhadů se jedná o 30 až 50 tisíc exemplářů.
Pocházejí ze 4. století našeho letopočtu. Kromě toho jsou mezi objevenými artefakty – amfory afrického a východního původu.
Odborníci uvedli, že mince z let 324-340 n. l. jsou v dobrém stavu. Současný nález je největší svého druhu od roku 2013, kdy bylo ve Velké Británii nalezeno více než 20 000 mincí, uvedlo ministerstvo. »Poklad nalezený ve vodách u Arzacheny představuje jeden z nejvýznamnějších numismatických nálezů posledních let a znovu podtrhuje bohatství a význam archeologického dědictví, které dno našich moří, jež představovalo důležité obchodní cesty, stále uchovává,« uvedl web.
Pozoruhodné je, že podmořského pokladu si poprvé všiml muž, který se v oblasti potápěl. Poté se na vyzdvižení artefaktů podílely speciální jednotky karabiniérů a také specialisté na podmořskou archeologii.
K nejcennějšímu archeologickému nálezu, který učinila soukromá osoba, došlo v roce 1972. Amatérský potápěč z Říma poblíž Riace (jižní Kalábrie) si všiml ruky trčící z písčitého dna. Domníval se, že jde o utonulou oběť. Ve skutečnosti byly na povrch vytaženy dvě antické sochy známé jako »Bojovníci z Riace«. Pocházejí z poloviny 5. století př. n. l. a dnes jsou národními kulturními památkami. Jsou považovány za nejlepší dochované ukázky antického řeckého sochařství. Jejich studium v rámci citlivých restaurátorských a údržbářských prací pokračuje a vědci odhalují další podrobnosti z jejich historie.
(jb, TASS)