Rakouští biotechnologové zjistili, že použité pivní kvasinky lze využít k extrakci mědi, zinku, hliníku, niklu a dalších cenných kovů z recyklované elektroniky a průmyslového odpadu. Výsledky pokusů vědců jsou prezentovány v článku v časopise Frontiers in Bioengineering and Biotechnology.
»Ukázali jsme, že levné a k přírodě šetrné kvasinky mohou velmi účinně extrahovat cenné kovy ze složitě uspořádaných roztoků. Navíc námi prokázaná schopnost opětovného využití těchto organismů k získávání kovů činí z tohoto přístupu ekonomicky výhodnou metodu zpracování odpadu,« uvedla Anna Sieberová, výzkumná pracovnice Centra metalurgické kompetence K1-MET v Linci.
K tomuto závěru dospěli vědci v rámci experimentů, jejichž cílem bylo studovat interakci mezi použitými pivními kvasnicemi, jedním z vedlejších produktů pivovarnictví, a komplexními roztoky solí kovů, které vznikají po zpracování průmyslového a elektronického odpadu roztoky silných kyselin.
Jak vědci vysvětlují, živé a sušené kvasinky jsou schopny aktivně absorbovat ionty různých kovů díky tomu, že jejich buněčné stěny obsahují molekuly, které se aktivně vážou na atomy mědi, zinku, niklu a dalších cenných látek. Vedeni touto myšlenkou rakouští biotechnologové zkoumali, jak sušená a alkalicky ošetřená biomasa pivovarských kvasinek interaguje s několika typy komplexních roztoků získaných při zpracování elektroniky.
Pokusy vědců ukázaly, že pivovarské kvasinky dokázaly z recyklované elektroniky extrahovat více než 20 % niklu, 50 % mědi, 50 % hliníku a 90 % zinku a během pěti cyklů provozu houba neztratila schopnost absorbovat cenné kovy. Vědci zároveň zjistili, že tento proces lze stejně účinně provádět při velmi rozdílných úrovních kyselosti média, přičemž kvasinky absorbují kovy velmi rychle, přibližně za 40-60 minut.
Podle vědců to hovoří ve prospěch toho, že použité pivní kvasinky lze využít k selektivní absorpci kovů z recyklovatelných materiálů s minimálním rizikem pro životní prostředí. Jejich široké uplatnění v praxi by současně snížilo náklady na recyklaci elektroniky a dalších odpadních materiálů a našlo využití pro jeden z hlavních vedlejších produktů pivovarnictví, uzavřeli vědci.
(cik, TASS)