Parkinsonova choroba může mít původ ve slepém střevě, naznačili vědci poté, co studie zjistila, že u osob, kterým byl tento orgán odstraněn, je menší pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění.
Vědci z Belgie a USA zkoumali zdravotní záznamy přibližně 25 000 pacientů s Parkinsonovou chorobou, aby zjistili, zda střevní problémy mohou být varovným příznakem neurodegenerativního onemocnění. Zjistili, že pacienti, kteří trpěli zácpou a syndromem dráždivého tračníku (IBS), měli dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich Parkinsonova choroba rozvine, než pacienti bez těchto příznaků.
Výsledky však také naznačují, že u těch, kterým bylo odstraněno slepé střevo – obvykle se provádí pouze v reakci na infekci, byla o 52 % nižší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikováno neurodegenerativní onemocnění.
Odborníci uvedli, že studie naznačuje, že tento orgán – který nemá žádnou známou funkci – je původcem Parkinsonovy choroby, ačkoli k potvrzení tohoto zjištění je třeba provést další studie. Vědci přesně nevědí, co slepé střevo dělá, ale jeho odstranění není škodlivé. Domnívají se, že ho naši předkové používali k trávení tvrdé potravy, například kůry stromů. Některé výzkumy naznačují, že produkuje a uchovává mikroby, které podporují zdraví střev.
Nejnovější studie zveřejněná v časopise Gut naznačuje, že slepé střevo může být zdrojem chybně složeného alfa-synukleinu. Tento protein se nachází v mozku, srdci a svalových tkáních, ale když se zamotá, vytváří toxické shluky, o kterých se předpokládá, že napomáhají šíření Parkinsonovy choroby.
Tim Bartels, vedoucí skupiny v UK Dementia Research Institute na UCL, řekl: »Zajímavým vedlejším bodem studie je zdánlivě ochranná souvislost apendektomie s Parkinsonovou chorobou, což navíc naznačuje, že apendix může být původcem patologického inzultu, který se pak šíří do střev a nakonec do mozku.«
V rámci studie tým vědců z University Hospitals Leuven a Mayo Clinic Arizona zkoumal osoby s Parkinsonovou chorobou. Ti byli porovnáváni s pacienty stejného věku, pohlaví a etnického původu, kteří tímto onemocněním netrpěli, aby se porovnaly diagnózy střevních potíží v jejich lékařských záznamech v pěti letech před tím, než u nich byla Parkinsonova choroba zpozorována.
Zjistili, že zácpa, potíže s polykáním a gastroparéza – stav, který zpomaluje pohyb potravy do tenkého střeva – které byly spojeny se zdvojnásobením rizika vzniku Parkinsonovy choroby v pěti letech před stanovením diagnózy. Pacienti trpící IBS bez průjmu byli ohroženi o 17 % více.
Clare Baleová, zástupkyně ředitele pro výzkum ve společnosti Parkinson’s UK, uvedla, že tato »zjištění dodávají další váhu« hypotéze a střevní problémy by mohly být časným příznakem onemocnění.
»Pochopení toho, jak a proč se střevní problémy objevují v raných stadiích Parkinsonovy choroby, by mohlo otevřít možnosti včasného odhalení a léčebných postupů, které by se zaměřily na střeva a zlepšily tak příznaky a dokonce zpomalily nebo zastavily progresi onemocnění,« dodala.
(jb)