Zlaté pomelo visící z větví, řada sukulentů v květináčích a dřímající oranžová kočka – to vše se objevuje v zimní scenérii v novém domě Jin Pching a Jin Ling, který navzdory chladnému počasí představuje živé prostranství.
Tento starý dům ve vesnici Fang-š‘-pching ve středočínské provincii Chu-nan byl dlouho v havarijním stavu, dokud si ho nepronajaly a nezrekonstruovaly sestry Jin, které se v mládí přestěhovaly do města Chuaj-chua, ale nyní rády tráví čas ve svém druhém obydlí na venkově.
Ve vesnici se nachází více než 100 starých domů postavených v 80. letech 20. století podle místního architektonického stylu. Mnohé z nich jsou však již léta prázdné poté, co si jejich majitelé koupili nové domy ve městech nebo si postavili moderní cihlové domy, uvedl Čang Čung-jü, předseda strany ve vesnici.
»Byla by škoda staré domy zbourat, pokud bychom nenašli způsob, jak je znovu využít,« řekl Čhang. V roce 2019 příchod sester Jin vnesl nové myšlenky. Představují rostoucí počet obyvatel měst, které láká přírodní scenérie, starostlivá komunita a pocit návratu ke kořenům na venkově. Po oživení statistik cestování na venkov se někteří z těchto nostalgicky naladěných městských obyvatel nyní poohlížejí po pronájmu venkovských domů.
»Jako děti jsme žili na venkově, a proto jsme k takovým dřevěným domkům obzvlášť připoutáni. Po letech práce a života ve městě jsme si chtěly pronajmout dřevěný dům, abychom mohly trávit více času na venkově,« řekla Jin Pching.
Díky zprostředkování ze strany vesnického výboru podepsaly sestry s majitelem starého domu nájemní smlouvu a staly se prvními nositelkami titulu »čestné vesničanky« Fang-š‘-pchingu.
Na uvítanou »nových vesničanů« pomohli místní obyvatelé sestrám sehnat materiál a kontaktovat řemeslníky, aby opravili částečně ztrouchnivělou dřevěnou konstrukci domu. Nájemnice zase přispěly neotřelými dekoracemi, od ručně šitých záclon až po kreativní kaligrafii.
»Původně jsme si ho pronajímaly na víkendy, ale teď, když jsme v důchodu, plánujeme zůstat déle,« řekla Jin Pching. »Můžeme sbírat divoké kiwi a kaštany na horách nebo navštěvovat domy našich sousedů. Život tady dokáže být vzrušující.«
Povzbuzena úspěšným pronájmem opuštěné chaty začala vesnice propagovat model pronájmu starých dřevěných domů obyvatelům měst. Dosud bylo pronajato 15 dřevěných domů ve vesnici.
»V poslední době se na staré domy přijelo podívat několik skupin lidí, což ukazuje, že je o ně opravdu zájem!« řekl Čang.
Náhlý příliv městských nájemníků se neobešel bez kontroverzí. Ve Fang-š‘-pchingu se objevily stížnosti na to, že nově příchozí narušují poklidný život místních obyvatel.
»Ale s přibývajícími interakcemi si původní vesničané uvědomili, že ‚noví vesničané‘ nepřinesli jen nové příjmy, ale také vnesli do vesnice vitalitu,« řekl Čang.
Čang Ťing-mej, také z Chuaj-chua, si pronajala dvorec, který se nachází podél cesty na horu. »Náš dvůr není nikdy zamčený a často zveme kolemjdoucí vesničany, aby si na něm vypili čaj a odpočinuli si. Někteří vesničané se s námi dělí o čerstvě nasbírané lesní produkty z hor,« řekla.
»Čím jsme si bližší, tím máme silnější pocit sounáležitosti a chceme udělat něco pro to, aby se naše vesnice zlepšila,« dodala Čang s tím, že na svém dvorku plánuje vybudovat knižní bar, který by poskytl prostor pro čtení vesnickým dětem.
Čang Čung-jü věří, že staré domy otevřely novou příležitost k oživení venkova, které se intenzivně realizuje po celé zemi. »V budoucnu plánujeme spoléhat na staré domy při vytváření dalších nových venkovských podniků. Naše vesnice například rozvíjí projekt volnočasových prohlídek a ze starých domů lze udělat domácí hostince, aby více obyvatel měst mohlo nacházet na venkově nostalgické zážitky,« řekl Čang.
(Xinhua)