Čínští vědci objevili nový typ fosilií dinosauřích vajec ve východočínské provincii Jiangxi, přičemž jedno měří pouhých 29 mm na délku, což je nejmenší nalezené vejce na světě.
Po tříletém výzkumu tým složený z vědců z Geologického průzkumu a výzkumného institutu Jiangxi (JGSEI), Čínské univerzity geověd (Wu-chan) a Ústavu pro paleontologii obratlovců a paleoantropologii Čínské akademie věd potvrdil, že šest fosilií vajec datujících se do období pozdní křídy, tedy před více než 80 miliony lety, jsou dinosauří vejce.
Relativně kompletní, nepravidelně uspořádané fosilie vajec byly nalezeny v dobře zachovaném hnízdě na staveništi v obci Meilin v okrese Ganxian ve městě Ganzhou v roce 2021.
Pomocí skenovací elektronové mikroskopie a elektronové difrakce zpětného rozptylu tým vědců analyzoval mikrostrukturu skořápek vajec a určil, že jejich morfologie a mikrostruktura naznačují, že patří k nelétavému teropodovi, uvedl Lou Fasheng, hlavní inženýr JGSEI.
Nejkompletnější vejce má maximální délku pouhých 29 mm, což představuje nový rekord pro nejmenší fosilii dinosauřího vejce, řekl Lou. Dříve známé nejmenší fosilní dinosauří vejce bylo nalezeno v čínské provincii Zhejiang a měřilo přibližně 45,5 mm x 40,4 mm x 34,4 mm.
Tento nejnovější objev rozšiřuje rozmanitost dinosauřích vajec z období pozdní křídy a poskytuje cenné poznatky o vývoji teropodů během této éry, uvedl Lou.
Výsledky byly zveřejněny online v pondělí v časopise Historical Biology.
Lou uvedl, že výzkumný tým použije mikro-CT skenování k rekonstrukci pohřbeného stavu fosilií vajec, zkoumání jejich procesu formování a dalšímu upřesnění typu dinosaura, který tato vejce snášel, stejně jako reprodukčních metod tohoto druhu.
(Xinhua)