Hubbleův vesmírný dalekohled nám laikům umožnil další nádherný pohled, který zajisté potěší nejen naše oko. Tentokráte se »zadíval« do naší vlastní galaxie, Mléčné dráhy, konkrétně na souhvězdí Střelce do kulové hvězdokupy NGC 6652. Ta je od Země vzdálená necelých 30 000 světelných let a pouhých 6500 světelných let od galaktického středu Mléčné dráhy, jak uvedla Evropská kosmická agentura.
Tento snímek kombinuje data ze dvou nejvýkonnějších kamer Hubbleova vesmírného dalekohledu: Advanced Camera for Surveys a Wide Field Camera 3. Používá také data ze dvou různých pozorovacích programů vedených dvěma různými týmy astronomů. První tým se vydal prozkoumat kulové hvězdokupy v galaxii Mléčná dráha v naději, že osvětlí témata od stáří těchto objektů až po gravitační potenciál galaxie jako celku. Druhý tým astronomů použil trojici výjimečně citlivých filtrů Hubbleova vesmírného dalekohledu v Wide Field Camera 3 k rozuzlení podílů uhlíku, dusíku a kyslíku v kulových hvězdokupách, jako je právě NGC 6652.
Kulové hvězdokupy jsou stabilní, těsně gravitačně vázané hvězdokupy obsahující kdekoli od desítek tisíc až po miliony hvězd. Intenzivní gravitační přitažlivost mezi těsně nahromaděnými hvězdami v kulových hvězdokupách dává těmto hvězdným objektům jejich pravidelný kulovitý tvar.
(mac)
FOTO – ESA/Hubble & NASA, A. Sarajedini, G. Piotto
A že by neexistovali mimozemšťani?Tam je asi „zemiček“….!