Le Figaro: Jason Statham, Salma Hayeková, princ Albert… Zúčastnili se olympijských her (nebo skoro)

Co mají společného Jason Statham a princezna Anna? Na první pohled je těžké vidět spojitost mezi hrdinou filmu Kurýr (2002) a dcerou Alžběty II. Přesto měli oba stejné ambice: zúčastnit se olympijských her. Stejně jako oni se o účast pokoušelo mnoho celebrit, a to s různým úspěchem. Zatímco Jason Statham nyní předvádí velkolepé kousky na filmových plátnech, byly doby, kdy předváděl spíše vodní výkony. Napsal to před zítřejším začátkem letních olmpijských her v Paříži deník Le Figaro.

Skákání do vody Jasona Stathama

Když byl Jason Statham teenager, bydlel se svými rodiči v hotelu v Miami. S každým obědem obdivoval skákání turistů v hotelovém bazénu. Bylo rozhodnuto: Jason Statham se stane skokanem do vody. Po návratu do Anglie se jedenáctiletý chlapec přihlásil do plaveckého klubu. Poté se stal členem britského týmu a deset let závodil. V roce 1985 nastoupil do školy skoků. Jeho největší sen? Zúčastnit se olympijských her.

O tři roky později se chtěl kvalifikovat na olympijské hry v Soulu – bez úspěchu. V roce 1990 se zúčastnil také Her Commonwealthu a o olympijskou kvalifikaci se pokusil ještě jednou v roce 1992 v rámci přípravy na olympijské hry v Barceloně. A neúspěch si nikdy neodpustil. »To, že jsem se nikdy nezúčastnil olympijských her, je pro mě stále citlivé téma,« prohlásil v rozhovoru pro Press Association v roce 2016.

Kluziště Very Wangové

Jason Statham nebyl jedinou celebritou, jejíž pokus o účast na olympiádě skončil neúspěchem. V roce 1968 se budoucí módní návrhářka Vera Wangová, které tehdy bylo 19 let, rozhodla zúčastnit zimních her v Grenoblu. Mladá žena tehdy snila o profesionální kariéře krasobruslařky a osvědčila se už na americkém šampionátu. Na olympijské hry v roce 1968 se však nekvalifikovala. To jí však nezabránilo v navrhování kostýmů pro krasobruslařky, jako byla Michelle Kwanová.

Rozštěp Salmy Hayekové

Salma Hayeková, která ještě nebyla herečkou, měla v dětství zcela jiný cíl. Jako začínající gymnastku si jí všiml lovec hlav. Nabídl jí místo v mexickém týmu s cílem zúčastnit se olympijských her. »Nabrali mě… abych byla součástí olympijského týmu!« řekla v roce 2012 listu New Zealand Herald.

Tuto možnost vyloučil hereččin otec. »Ale bylo mi osm nebo devět let a otec řekl ne, protože to znamenalo, že bych musela jít bydlet do Mexico City, do internátní školy pro gymnastky, a trénovat šest až osm hodin denně, což pro mě znělo jako ráj.«

V roce 2015 herečka na svém instagramovém účtu zveřejnila historický snímek, na němž dělá rozštěpy. »Přála bych si, abych to stále uměla, ale alespoň mám důkaz, že jsem kdysi byla gymnastkou,« napsala do popisku k příspěvku.

Lukostřelkyně Geena Davisová

Soutěže se mohla zúčastnit i další herečka. Geena Davisová v sobě po začátku své filmové kariéry objevila vášeň pro lukostřelbu. Vše se rozjelo v roce 1996, když sledovala olympijské hry v Atlantě. Hrdinka filmu Thelma a Louise (1991) projevila jistý talent pro střelbu šípy. A to natolik, že se v červenci 1999 stala jednou ze tří set žen, které se ucházely o místo v olympijském týmu USA, aby se následujícího roku mohly zúčastnit letních her v Sydney. Umístila se na 24. místě a nekvalifikovala se. Zúčastnila se však soutěže Sydney International Golden Arrow.

Rekord Caitlyn Jennerové

Jiné celebrity měly to štěstí, že se jim splnily jejich sny. Jako Caitlyn Jennerová, která dlouho předtím, než se zúčastnila televizní reality show »Keeping Up With the Kardashians« a porodila dcery Kendall a Kylie, měla za sebou úspěšnou sportovní kariéru. Ve svých dvaceti letech se budoucí transgenderová ikona musela vzdát svých fotbalových ambicí kvůli zranění kolena. Jeden z jejích trenérů jí navrhl, aby to zkusila v desetiboji. To byl skutečný zlom. V roce 1972 se atletka v této disciplíně umístila na 10. místě na letních olympijských hrách v Mnichově. O čtyři roky později získala zlatou medaili na olympijských hrách v Montrealu a překonala rekord v této disciplíně. Za Krise Jennera se provdala v roce 1991, dlouho poté, co její atletická kariéra skončila.

Kůň princezny Anny

Mezi účastníky olympijských her jsou také členové královské rodiny. Princezna Anna byla dokonce první, kdo se tohoto druhu soutěže zúčastnil. V roce 1976 závodila v jezdectví na hrách v Montrealu. To vše ve společnosti Goodwilla, koně královny Alžběty II. Princezna Anna skončila po třech dnech soutěže na 24. místě. O pět let dříve však získala zlatou medaili na mistrovství Evropy. Od té doby stojí v čele olympijského výboru, který je zodpovědný za organizaci her v Londýně v roce 2012. Během soutěže předala stříbrnou medaili v jezdecké soutěži své dceři Zaře Phillipsové.

Bobová dráha prince Alberta II.

Na straně Monaka se do historie her zapsali také dva členové knížecí rodiny: Albert II. a jeho manželka Charlene. Princ se zúčastnil pěti zimních olympijských her (1988, 1992, 1994, 1998 a 2002) jako člen monackého bobového týmu. Jeho nejlepší výsledek? V roce 1988 obsadil 25. místo.

Štafeta kněžny Charlene

O dvanáct let později, v roce 2000, reprezentovala Charlene Wittstocková Jihoafrickou republiku v Sydney. Jako vynikající plavkyně se zúčastnila týmové štafety na 4×100 metrů a skončila v ní pátá. O osm let později se hodlala zúčastnit letních olympijských her v Pekingu – do soutěže se však nekvalifikovala. Nicméně právě během olympijských her v Turíně v roce 2006 se poprvé oficiálně objevila po boku Alberta II., zakončil své předolympijské putování Le Figaro.

(koz)

FOTO – Le Figaro, Abaca, Instagram

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy