Dvojdukát z roku 1937 je označován numismatiky za jednu z největších a nejhůře splnitelných sběratelských tužeb. Nový majitel jej získal v aukci v Praze za 840 tisíc eur, tedy 20,7 milionů korun, což je nejvyšší částka, za jakou byl kdy prodán československý dvojdukát. Hodnota sálové části aukce aukčního domu Macho & Chlapovič dosáhla výše 114,7 milionů korun a celý tento týden ještě probíhá elektronická část aukce.
»Zájem investorů a sběratelů byl tentokrát opravdu enormní. Velmi nás těší, že naše aukce vnímají dražitelé jako společenskou událost a že sál byl úplně plný. Suma, za kterou se dvojdukát vydražil, naplnila očekávání a je to v současnosti nejdražší československý dvojdukát,« zhodnotil Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič. Dodal, že pro nového majitele je to první mince. »Dvojdukát byl pro něj natolik zajímavý, že vedle jiného investičního portfolia se rozhodl zakoupit tuto extrémně vzácnou minci. Dvojdukát 1937 se prodal po sedmnácti letech, a to za 15ti násobek oproti ceně v roce 2006. Svému původnímu majiteli tento výjimečný exemplář přinesl zhodnocení 17,8 % každý jeden rok,« vysvětlil Macho.
Dvojdukát z roku 1937 má zdokumentovaný rodokmen, pochází ze sbírky vysoce postaveného zaměstnance československého ministerstva financí Karla Hackenschmieda. V archivních záznamech Mincovny Kremnica jsou přesné údaje o objednávce Karla Hackenschmida. Zdokumentovaný původ mince jí dodává ještě větší atraktivitu z pohledu investorů a sběratelů.
Není přesně známo, kolik kusů dvoudukátů bylo vyraženo právě s tímto ročníkem. »Oficiální záznamy z mincovny uvádějí, ve kterém roce bylo vyraženo kolik mincí. Neuvádějí však, jaký ročník byl na minci vyražen,« upřesnil Macho s tím, že proto se rozcházejí informace o stávajícím počtu kusů. »Mohou být čtyři nebo jich je osm. V každém případě, jde o extrémně vzácný ročník mince, ze kterého se dosud objevily pouze dva kusy v nabídce aukčních společností,« dodává.
Pozadu ale nezůstaly ani další atraktivní položky. Například mimořádně vzácná 10dukátová mince kutnohorského mincmistra Jána Špise z roku 1603 začínala na vyvolávací ceně 80 tisíc eur, přičemž finální částka činila 312 tisíc eur, tedy 7,7 milionu Kč.
Jedná se o výjimečnou zlatou ražbu vyraženou tolarovým razidlem. Pravděpodobně šlo o dar úředníkům nebo dokonce samotnému císaři. Aukce přinesla ještě několik několikanásobných překročení vyvolávacích cen. Například vídeňský 5dukát 1649 s vyvolávací cenou 10 tisíc eur si nový majitel odnesl za 66 tisíc eur, tedy 1,6 milionu Kč.
Součástí sálové aukce, která se uskutečnila 20. října v Praze, bylo vydraženo více než 500 položek v celkové hodnotě 4,6 milionu eur, tedy 114,7 milionů korun. Mezi nimi kromě mincí nechyběla papírová platidla, medaile, vyznamenání a odznaky. Elektronická aukce s cenově dostupnějšími předměty následně probíhá od 23. do 26. října a bude v ní přes 1800 položek. V aukci bude nabídnuto mnoho vzácných exemplářů od období Keltů, přes středověk, období vlády Habsburků, Československo až po současné moderní ražby.
(za)