Dnes narazí sonda DART do měsíčku Dimorphos a ověří tak schopnost planetární obrany

Na misi testující postup odklonění vesmírných těles nebezpečných pro Zemi významně spolupracují vědci z Česka. Pomohou s analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART do malého měsíce planetky Didymos. Náraz má nastat dnes. Vědci Petr Pravec a Petr Scheirich přispěli i k přípravě této mise americké vesmírné agentury NASA, sdělil Astronomický ústav Akademie věd ČR. Modul loni v listopadu vynesla raketa společnosti SpaceX z kalifornské Vandenbergovy základny amerických vesmírných sil. Rozpočet mise je asi 330 milionů dolarů (8,1 miliardy korun). Binární systém planetky nyní žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavuje.

Planetku Didymos objevili američtí astronomové z observatoře Kitt Peak v Arizoně 11. dubna 1996. Jeho binární charakter, tedy přítomnost měsíce, nazvaného Dimorphos, odhalil česko-americký tým vedený Petrem Pravcem z ondřejovské observatoře pomocí fotometrických a radarových měření během těsného přiblížení asteroidu k Zemi v listopadu 2003.

O několik let později byl Didymos vybrán jako cíl mise NASA s názvem Double Asteroid Redirection Test (DART). Cílem této mise je otestovat technologii odklonění nebezpečného asteroidu metodou »kinetického impaktoru«.

Ondřejovští astronomové Petr Pravec a Petr Scheirich jsou členy mezinárodního výzkumného týmu mise DART. Vedli observační tým, který během let 2015 až 2021 získal pomocí 11 velkých pozemských dalekohledů, s průměry hlavního zrcadla 3 až 10 metrů, přesná fotometrická měření soustavy Didymos-Dimorphos.

Ze získaných dat zkonstruovali orbitální model této soustavy a předpověděli relativní pozici Dimorphosu (měsíčku) vůči Didymosu (planetce) v okamžiku impaktu sondy DART. Tyto výsledky, které byly v červenci publikovány ve speciálním vydání odborného časopisu Planetary Science Journal věnovaném misi DART, byly klíčové pro plánování této mise. 

Přesná znalost vzájemné pozice těchto dvou těles tvořících soustavu Didymosu umožnila navedení sondy DART na optimální trajektorii, která povede k maximálnímu měřitelnému účinku jeho impaktu.

Sonda DART úspěšně odstartovala ze základny amerických kosmických sil Vandenberg v Kalifornii v listopadu minulého roku a velkou rychlostí šesti kilometrů za sekundu narazí do měsíce planetky Didymosu, nazvaného Dimorphos, který má průměr pouhých 160 metrů, a to dnes ve 23 hodin 14 minut UT (světového času), našeho času až po půlnoci, tedy zítra 27. září.

Tento náraz sondy DART povede ke změně dráhy měsíčku Dimorphosu kolem planetky Didymosu, jež bude měřitelná pozemskými dalekohledy. Z velikosti a charakteru této změny bude odvozen skutečný efekt, který náraz DARTu do Dimorphosu způsobí. 

Teoretické modely předpovídají, že náraz sondy DART povede ke zkrácení oběžné doby Dimorphosu kolem Didymosu v odhadovaném rozsahu od několika minut do několika desítek minut.

Získaná data povedou ke kalibraci a zpřesnění teoretických modelů, které umožní aplikaci metody »kinetického impaktoru« k odklonění možného nebezpečného asteroidu v budoucnosti.

»Jsou plánována pozorování, která budou probíhat od okamžiku dopadu až do konce března 2023,« řekl Pravec. »My se na tom budeme významně podílet. Budeme pozorovat, ale hlavně analyzovat získaná fotometrická data a z nich určovat například novou orbitální periodu,« popsal Pravec. Podle Pravce se některá pozorování uskuteční v listopadu a v prosinci také na ondřejovské hvězdárně pomocí tamního dalekohledu o průměru 65 centimetrů. »Naštěstí bude Didymos poměrně jasný, takže i tento relativně malý dalekohled získá slušná data. Ale budeme to také dělat s dalekohledem o velikosti 1,5 metru. Tento dalekohled je v Chile a my ho ovládáme na dálku. Je to v rámci naší spolupráce s dánskými kolegy, protože dalekohled patří Dánům,« vysvětlil vědec.

Podle NASA vědci zatím identifikovali v relativní blízkosti Země přes 27 000 asteroidů, z nichž téměř 10 000 je větších než 140 metrů. To je velikost, při které se experti obávají, že by taková tělesa mohla způsobit velké regionální škody. Dosud ale nevědí o žádném rozměrnějším objektu, který by mohl naši planetu v dohledné budoucnosti zasáhnout.

Finální výsledky mise budou publikovány po dokončení všech pozemských měření v březnu 2023. 

Ondřejovští astronomové se takto významným způsobem účastní této pozoruhodné technologické kosmické mise, která přispěje ke zlepšení obrany Země před nebezpečím srážek s asteroidy v budoucnosti.

(mac)

FOTO – NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy