Čína v úterý oznámila významné uvolnění své politiky bezvízového tranzitu, jejímž cílem je dále podpořit mezinárodní otevřenost a mezilidské výměny.
Národní imigrační správa (NIA) uvedla, že povolená doba pobytu pro způsobilé zahraniční cestující byla prodloužena z původních 72 a 144 hodin na 240 hodin, tedy 10 dní.
Tento krok, který vstupuje v platnost okamžitě, také zahrnuje významné rozšíření určených přístavů a cestovních regionů, čímž se zvyšuje flexibilita pro mezinárodní návštěvníky.
Podle aktualizované politiky mohou způsobilí občané 54 zemí, včetně Ruska, Brazílie, Británie, Spojených států a Kanady, vstoupit do Číny bez víza při tranzitu do třetí země nebo regionu.
Tito cestující nyní mohou vstupovat prostřednictvím 60 přístavů v 24 provinciích, regionech a municipalitách – oproti původním 39 přístavům v 19 provinčních regionech – a zůstat v určených oblastech až 240 hodin.
»Ve srovnání s předchozími 72- a 144hodinovými politikami bezvízového tranzitu je významnou vlastností této úpravy zavedení přeshraničního cestování, které umožňuje zahraničním návštěvníkům volně se pohybovat v rámci určených oblastí 24 specifikovaných provinčních regionů,« uvedla Liu Jia, zástupkyně generálního ředitele oddělení správy cizinců při NIA.
Liu dodala, že aktualizovaná politika umožňuje zahraničním cestujícím lépe plánovat své itineráře a flexibilně uspořádat cestovní trasy, což umožňuje turistiku do více destinací a obchodní aktivity v různých regionech.
Nová opatření již vzbudila zájem mezinárodních cestovatelů. Jen asi hodinu po oznámení se americký turista Luke Paul De Mena dotazoval na nové postupy bezvízového tranzitu na 240 hodin na mezinárodním letišti Wuhan Tianhe ve střední čínské provincii Chu-pej.
De Mena, který plánuje prozkoumat města Wu-chan, I-čchang a Siang-jang, ocenil aktualizovaná pravidla. »Chu-pej má bohaté kulturní dědictví a špičkové technologie. Díky nové politice mohu cestovat po celé provincii – to je skvělé!« řekl.
Regiony nově zahrnuté do bezvízové politiky »nabízejí jedinečné atrakce,« uvedla Liu, přičemž zdůraznila starobylou architekturu provincie Šan-si, proslulou keramiku provincie Ťiang-si a přírodní dědictví provincie Kuej-čou.
Rozšířená politika zahrnuje takové oblasti vedle hlavních ekonomických zón, jako je region Peking-Tchien-ťin-Che-pej, delta řeky Jang-c’-ťiang a oblast Velkého zálivu Kuang-tung-Hongkong-Macao. Podle představitelů se očekává, že tato úprava splní různorodé potřeby zahraničních turistů i obchodních cestujících.
Ve spojení s dalšími vízovými politikami, jako jsou regionální vízové výjimky, jednostranné vízové výjimky a vzájemné vízové dohody, mají nová opatření za cíl podporovat turistiku, usnadnit obchodní výměny a zvýšit otevřenost Číny, uvedli představitelé.
Čína zaznamenala mezi lednem a listopadem 2024 téměř 29,22 milionu příchozích zahraničních návštěv, což je meziročně nárůst o 86,2 procenta. Z toho 17,45 milionu návštěvníků vstoupilo do země bez víza, což představuje masivní meziroční nárůst o 123,3 procenta. Výrazně vzrostl zejména počet cestujících využívajících bezvízový tranzit, a to o 132,9 procenta.
(Xinhua)