Čím dál více čínských dětí tráví školní hodiny nejen studiem, ale i sportem, protože školy nyní nabízejí širší škálu zajímavých a rozmanitých sportovních aktivit. Tento trend odráží širší celonárodní snahu o zlepšení fyzické kondice mládeže.
Jak se čínští zákonodárci a političtí poradci scházejí v Pekingu na výročních „dvou zasedáních“, mnozí se shodují, že sport hraje zásadní roli ve zlepšení fyzického a duševního zdraví čínských teenagerů.
PODPORA ZDRAVÉHO RŮSTU
Data zveřejněná v roce 2024 ukazují, že 19 procent čínských dětí ve věku 6 až 17 let trpí nadváhou nebo obezitou, zatímco jiná studie z roku 2023 zjistila, že 52,7 procenta dětí je postiženo krátkozrakostí. V reakci na to Čína ve svém 14. pětiletém plánu, který bude ukončen v roce 2025, a v dlouhodobých cílech do roku 2035 stanovila realizaci programu na zlepšení výživy v předškolním věku, kontrolu dětské obezity a krátkozrakosti a zajištění dostatečného času na školní tělesnou výchovu a mimoškolní pohybové aktivity.
Liu Siao-ťün, člen Národního výboru Čínského lidového politického poradního shromáždění (CPPCC), zdůraznil důležitost organizování školních sportovních aktivit během přestávek, aby pomohly studentům relaxovat, zlepšit fyzickou kondici a předcházet krátkozrakosti.
Liu také vyzval k zavedení bezpečnostních opatření a právních i pojistných záruk, které by umožnily školám nabízet sportovní aktivity bez obav ze zranění.
Bývalá hvězda NBA Jao Ming zdůraznil, že zdraví mládeže by se nemělo zaměřovat jen na fyzickou sílu, ale také na psychickou odolnost a rozvoj charakteru. Navrhl kampaň „24 hodin bez obrazovek“, která by pomohla teenagerům bojovat s negativními dopady nadměrného používání elektronických zařízení.
»Musíme povzbuzovat více dětí, aby trávily čas na sportovištích, v přírodě a v reálných sociálních interakcích, aby mohly vyrůst v generaci se zdravým tělem a silnou vůlí,« řekl Jao.
Wang I, člen Národního výboru CPPCC, podpořil tento názor a uvedl, že skupinové cvičení posiluje sociální vazby a snižuje stres. »Sport sbližuje lidi a zlepšuje jak fyzické zdraví, tak duševní pohodu,« řekl.
Bývalá čínská basketbalistka Miao Li-ťie také poukázala na transformační sílu sportu. Při návštěvách škol sdílela svůj vlastní příběh o tom, jak ji kvůli výšce opakovaně odmítali v basketbalových týmech, než se později stala šampionkou v americké WNBA i čínské WCBA.
»Sport nás učí, že život není vždy jednoduchý. Když čelíme překážkám, je to právě vytrvalost a neustálé úsilí, které nás nakonec přivede k úspěchu,« uvedla.
PODPORA SPORTU OD ÚTLÉHO VĚKU
Po mnoho let čelili čínští studenti obrovskému akademickému tlaku, který jim zanechával jen málo času na tělesnou výchovu. Vzdělávací reformy zaměřené na snížení tohoto tlaku, spolu s rostoucím celospolečenským důrazem na zdravý životní styl, však nyní motivují stále více dětí k aktivitám na hřištích, v bazénech a dokonce i na ledových plochách či sjezdovkách.
Čínská vláda postavila tělesnou výchovu na školách mezi své priority a oficiální pokyny nyní vyžadují, aby studenti každý den věnovali alespoň dvě hodiny fyzickým aktivitám.
Čang Sia, zástupkyně Všečínského shromáždění lidových zástupců (NPC), zdůraznila význam vytvoření podpůrného školního prostředí, zajištění dostatečného počtu sportovních pedagogů a umožnění studentům objevovat jeden nebo dva sporty, které je skutečně baví, aby si k pohybu vytvořili dlouhodobý vztah.
Na střední škole v Nankingu, ve východní čínské provincii Ťiang-su, se studenti účastní energických cvičení ve stylu tance na popovou hudbu. Méně než 300 kilometrů daleko, ve městě Nan-tchung, téměř 2 500 studentů běhá v koordinovaných formacích připomínajících klasickou mobilní hru »Had«.
»Školy jsou nyní motivovány k tomu, aby navrhovaly kreativní hodiny tělesné výchovy a aktivity, které odpovídají zájmům studentů,« uvedl Čchen Chung-pin, poslanec NPC a učitel na základní škole v Ťiang-su.
Čchen také obhajoval zlepšení sportovních zařízení na venkovských školách a vyzval k využití sociálních sportovních organizací, zejména trenérů a profesionálních sportovců, k řešení nedostatku specializovaných učitelů tělesné výchovy.
Olympijská šampionka Čang Jü-fej vyzvala více aktivních i bývalých sportovců, aby se zapojili do mentorování studentů. »Sportovci mohou v mladých lidech probudit vášeň a zároveň je naučit, jak cvičit bezpečně a efektivně díky svým profesionálním zkušenostem,« řekla.
Fan Tung-wej, školní trenér volejbalu a poslanec NPC, navrhl udělování certifikátů a ocenění na školních sportovních soutěžích, aby se zvýšilo zapojení studentů i jejich rodičů do profesionální sportovní přípravy a pomohlo se identifikovat budoucí talenty.
(Xinhua)