Téma tmy a temnoty v jejich různých podobách bude doprovázet letošní ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc. Festival nabídne od zítřka do 3. listopadu pět koncertů českých a zahraničních ansámblů. Zazní devět světových premiér, z toho osm z české provenience a jedna od estonské skladatelky Tatjany Kozlové-Johannesové, sdělila manažerka festivalu Martina Pudelová. Festival, který se uskuteční v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého a v Redutě Moravské filharmonie, doprovodí také výstava v prostorách katedry muzikologie.
»Dramaturgie 14. ročníku MusicOlomouc se soustředí na téma tmy a temnoty v jejich nejrůznějších podobách. Část programu je inspirována nocí a vším, co se během ní odehrává, jako je snění, zvuky nočních krajin. Temno je však zobrazováno také v dekadenci a našich fantaskních představách,« uvedla manažerka festivalu, který pořádá Univerzita Palackého a spolek MusicOlomouc.
Téma přehlídky cílí také na zintenzivnění posluchačova akustického prožitku omezením vizuálního vnímání, a proto budou vybrané kompozice podle pořadatelů interpretovány ve ztemnělém prostředí.
Festival zítra nezahájí kvůli nemoci švýcarský soubor Mondrian Ensemble jak bylo v plánu. Místo něho v 19 hodin v Kapli Božího Těla proběhne klavírní recitál Marka Keprta nazvaný Insomnia na kterém mimo jiné zazní část z programu ansámblu Lichtwang z následujícího pondělí. Při zahájení festivalu je v plánu také otevření výstavy dlouholetého sólisty souboru Staatskapelle Dresden, malujícího flétnisty Eckarta Haupta. Jeho výstava znázorňuje střídání světla a temnoty, doplnili pořadatelé.
Následující večer se s ryze portugalským programem představí další zahraniční těleso, Ensemble Síntese z Portugalska. Většina kompozic tohoto koncertu vznikla letos u příležitosti stého výročí narození nositele Nobelovy ceny za literaturu Josého Saramaga a je inspirována jeho tvorbou. Ensemble Síntese vystoupí v České republice poprvé. Následující pondělí zahájí třetí koncert v 19 hodin Kapli Božího Těla olomoucký ansámbl Lichtzwang, který uvede tři světové premiéry, z nichž skladba Through the black hole estonské skladatelky Tatjany Kozlové-Johannesové vznikla na objednávku festivalu. Od 20 hodin vystoupí švýcarský Mondrian Ensemble s původním programem. Kromě produkce soudobých švýcarských a rakouských autorů uvede ve světové premiéře klavírní kvartet Ondřeje Štochla s názvem …racek se směje poslední… složený na objednávku festivalu.
Na letošní přehlídku pořadatelé pozvali také sdružení hudebníků a skladatelů pražské HAMU – Ensemble Terrible a jejich dirigenta Patrika Kaka, kteří přivezou do Olomouce nejčerstvější díla nejmladší domácí skladatelské generace. Závěrečný koncert festivalu 3. listopadu v podání Moravské filharmonie Olomouc pod vedením estonsko-íránského dirigenta a skladatele Araše Jazdáního se ponese ve znamení nejnovější orchestrální tvorby německých a pobaltských skladatelů a skladatelek, dodala Pudelová. Všechny kompozice zazní v české premiéře.
(mac, čtk)
FOTO – Facebook/MusicOlomouc, musicolomouc.cz