Omlouváme se za titulek, který může u někoho vzbuzovat nelibost. Ale pokud budeme k sobě upřímní, pak titulek sedí. Dobře tento výraz znají již děti z mateřských škol. Však na záchod, více či méně »útulný«, musí každý, ať je dítětem, či je již »odrostlejší«. Jeho »kouzlo« je v tom, že je to místnost, kterou se návštěvě nechlubíme, jen »mávnutím« rukou ji na ni upozorníme. Dříve či později do ní stejně »zabrousí«. Proto stačí, když splňuje dva základní požadavky: funkčnost a čistotu.
Nad výměnou toalety se zpravidla zamýšlíme ve chvíli, kdy stávající WC neplní zmiňované požadavky. Například když protéká voda, a i díky tomu je vyúčtování vodného a stočného více než nepříjemné. O poruše splachování ani nemluvě. Splachovat WC kýblem vody není dobrým řešením, snad jen v nouzi, v čase oprav a odstávky vody. Pro »domácí« snad, návštěvy v tom čase raději domů nezvěte.
Jasně, čas velikonoční není tím nejvhodnějším, ale můžeme se připravit.
Takže pojďme k věci. Výměnu WC mísy v pohodě zvládnete, odvážnější se mohou pustit i do celkové rekonstrukce toalety. Tedy i do výměny dlažby a případně i do lepení obkladů. Pokud potřebujete více světla, zdokonalte osvětlení. Ocení to vášniví čtenáři, kteří si ani na záchodě nedají pokoj. Pokud vás čas od času navštěvují prarodiče mající pohybové problémy, nezapomeňte na madla po stranách toalety. Ta ostatně ocení i děti, které se jich mohou držet, aby »nepadaly« do mísy.
A spoustu jiných drobných věcí můžete při celkové rekonstrukci vyřešit. Zůstaňme však u výměny WC mísy…
Odstranění mísy. Nejprve je třeba zavřít přívod vody do nádržky (rohový ventil nebo hlavní přívod vody) a spláchnutím nádržku vyprázdnit. Demontujte přívodní trubku vody. Odstraňte šrouby, jimiž je klozet k podlaze připevněn. Doporučujeme před tím sejmout i sedátko pro snazší manipulaci s klozetem. Ověřte si, zda odtok není připevněn k odpadnímu potrubí tzv. manžetou, nebo jinak s odpadem pevně spojen. Pravděpodobně ano. Proto spojení uvolněte, nebo zcela odstraňte. Odšroubujte mísu z podlahy a opatrně vysuňte z odpadní odtokové roury. Potom vyprázdněnou nádržku odmontujte, pokud je součástí mísy, pak ji nechte na místě (tedy na míse). Zbytek vody ve WC je pouze v sifonu. Vylijte ji do kbelíku.
Odpadní potrubí nemusíte zaslepovat, protože jde o spádový systém, ve kterém voda teče vždy dolů. Proto určitě nikoho nevytopíte. Jako naši sousedi, kteří při rekonstrukci WC zapomněli nasadit manžetu na WC a odpadní potrubí, a »nehezky« nás vyplavili. A ještě se divili, že se rozčilujeme. Dvouhodinový úklid a dezinfekci jsme sice zvládli, ale bylo to fakt nechutné.
Osazení nové mísy není složité. Pokud má stejné rozteče děr jako ta stará, nemusíte v podlaze vrtat nové, protože lze použít ty stávající. U nové mísy však věnujte pozornost jejímu odtoku. Ten může být šikmý, rovný nebo spodní. Pokud nehodláte rekonstruovat i odpadní potrubí, což může být nejen finančně, ale i technicky nákladné, ne-li nemožné, je důležité, aby byl odtok shodný s tím, který měl starý klozet.
Nový klozet usaďte na podlahu tak, aby byl kolmo k zadní stěně místnosti. Ověřte si, zda jeho výtok »sedí« v odpadovém potrubí. Pokud otvory pro upevnění WC mísy do podlahy nejsou shodné s těmi starými, což je nepříjemné, označte si je a do podlahy vyvrtejte nové otvory k uchycení klozetu. Osaďte je hmoždinkami.
Klozet usaďte, na odtok nasaďte manžetu spojující klozet s odpadní rourou a přišroubujte ho k podlaze. Nezapomeňte na podložky pod hlavy šroubů, abyste při jejich dotahování nepoškodili keramiku. Šrouby dotáhněte až po bezpečném připojení odtoku na odpadní potrubí a poté, co spodní část WC mísy utěsníte silikonovým tmelem. Tím zabráníte zatékání vody (a co si budeme povídat – i moči od chlapců a pánů) pod klozet. Připojte splachovač na rohovou armaturu. Ověřte funkčnost nové instalace. Nasaďte WC sedátko a připevněte je. Montáž sedátka je jednoduchá. A protože sedátko není vždy součástí nové WC mísy, kupujte je společně. Správný druh sedátka si snadno vyberete sami, nebo s radou prodávajícího.
Nový klozet může snížit spotřebu vody při správné volbě splachovací nádržky. Ty nejsou závislé na tlaku vody, ani na průměru přívodního potrubí. Konstrukční princip nádržek je podobný. Pomocí táhla, páky nebo tlačítka se nadzvedne od dna nádržky tzv. násoska, splachovací trubka nebo gumový kužel, a voda vytéká. Při odtoku klesá plovák, čímž se zavírá přívod vody. Po dosažení nastavené hladiny vody plovák přítok vody uzavře. Nastavením plováku (regulačním šroubem) je možné regulovat výšku hladiny vody v nádržce, tedy i její spotřebu. Tu nejvíce ovlivní moderní nádržky s úsporným splachováním. Mají obvykle dvě tlačítka nebo dvě polohy pák – pro »malé« a pro »velké« splachování. Tři nebo šest litrů vody – toť je dobré a úsporné řešení.
Jednoduchou výměnu WC mísy zvládne zručný kutil sám, k náročnější rekonstrukci záchodu si však raději pozvěte odbornou firmu.
(jan)