Díky projektu Via Czechia má Česko už třetí rok dálkové pěší turistické trasy, jejichž obliba mezi lidmi rychle vzrůstá. V covidovém roce 2020 jej vytvořil cestovatel, fotograf a majitel cestovní kanceláře Jan Hocek, když nemohl jezdit do zahraničí. Vyrazil na cesty po Česku a vytyčil nejprve dvě dálkové trasy, Severní a Jižní stezku, kterými propojil nejzápadnější a nejvýchodnější bod republiky. Projekt s názvem Via Czechia představil na brněnských veletrzích cestovního ruchu Go a Regiontour, které dnes skončily.
Součástí dálkových pěších turistických tras je ještě Stezka středozemím, která spojuje nejjižnější a nejsevernější bod a také doplňková Stezka Slezskem jako alternativa Severní stezky. »Dnes máme čtyři stezky, jejichž celková délka je přes 7000 kilometrů. Existuje alternativa i pro cyklisty a v zimě lze také velkou část projet na běžkách. Cyklistická stezka nevede po stejné cestě, aby pěší měli od cyklistů klid,« řekl Hocek.
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2022/10/Via-Czechia-1-1024x613.jpg)
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2022/10/Via-Czechia-3-1024x637.jpg)
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2022/10/Via-Czechia-5-1024x638.jpg)
Připomněl, že podobné dálkové trasy mají poutnický charakter, přičemž patrně nejznámější je Svatojakubská cesta s cílem v Compostele. Na Slovensku je například velmi oblíbená Cesta hrdinů SNP. »Na čtyřech našich stezkách je 84 křesťanských poutnických míst. Ale vidím v putování jako cíl nejen tato poutní místa, ale také to, že mě cesta provede krajinou a nebudu se radovat jen z jednotlivých atrakcí, ale z toho, že jdu po hezké cestě a kolem mě je zelená příroda a sem tam potkám lidi, kteří mají podobný cíl. Poutnický aspekt vidím v tom, že důležitý je prožitek, jaký zažiju mezi startem a cílem,« řekl Hocek.
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2022/10/Via-Czechia-1024x675.jpg)
V roce 2020 vydal ke každé stezce knihu a vytvořil jednoduchý web s mapovými podklady a potřebnými informacemi. Zájem je velký. »Projekt vznikl v pravou chvíli, kdy se nedalo moc cestovat za hranice a lidi začali cestovat po Česku. Knížky se rychle prodávaly a na facebooku se objevovaly tisíce návštěvníků,« zavzpomínal Hocek.
Severní i Jižní stezka jsou rozdělené na zhruba 45 denních etap a jsou vymyšlené tak, aby se dalo dobře napojit na stezku z vlakové zastávky a aby se dalo přespat pod střechou. »Vím, že spousta lidí to dělá tak, že jde třeba týden a postupně si takhle procházejí celou stezku,« ujistil Hocek. S drobnými výjimkami vede stezka po turistických značených trasách. Turisté najdou značení Via Czechia v terénu a mohou si stáhnout trasu i pomocí aplikace Mapy.cz.
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2022/10/Via-Czechia-2-1024x639.jpg)
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2022/10/Via-Czechia-4-1024x637.jpg)
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2022/10/Via-Czechia-6-1024x636.jpg)
Hocek letos doplnil stezky o další dvě. Vnitrozemskou trasou spojil opět nejzápadnější a nejvýchodnější bod. »Vede převážně údolím řek podél Střely, Berounky, Sázavy a Svratky a na východ dále přes karpatská pohoří, jako jsou Hostýnské a Vsetínské vrchy. A také vede přes geometrický střed Čech, který je v Číhošti,« popsal průběh trasy Hocek. Další stezka vede po historické hranici Moravy a Čech od Králického Sněžníku ke Slavonicím. »Jelikož téměř kopíruje hlavní evropské rozvodí, stále se jde kopci,« dodal Hocek.
(mac, čtk)
FOTO – Via Czechia