Večerní školy rozvíjejí po práci dovednosti a mysl mladých Číňanů

V podvečer zimního dne, uprostřed proudu aut kodrcajících po rušné silnici, se Chuo Tching nedočkavě vydala na cestu do své milované večerní školy na hodinu přípravy kávy ve městě Che-fej, hlavním městě východočínské provincie An-chuej.

Studenti seděli u pohodlného konferenčního stolku a pilně si zapisovali složitosti přípravy kávy, zatímco si vychutnávali horké, ručně připravené nápoje, které jim odborně připravoval jejich učitel, ve městě uznávaný barista. Cíl? Poznat nuance různých chutí kávových zrn.

»Teď, když si objednávám šálek kávy, zjišťuji, že se více zajímám o kvalitu kávových zrn, čemuž jsem dříve nikdy nevěnovala pozornost,« řekla Chuo. Zdůraznila, že večerní škola jí rozšířila obzory a poskytla tolik potřebný únik od každodenních povinností a pracovního vytížení.

Večerní školy byly v Číně koncem 80. a v 90. letech minulého století velmi populární a jejich účastníci se snažili především získat diplom, ale nyní se vyvinuly v útočiště pro současné mladé lidi, kteří zde získávají nové znalosti, relaxují a navazují nová přátelství. V Šanghaji se v loňském roce ucházelo o přibližně 10 000 míst ve třídách večerních škol přibližně 650 000 lidí.

Večerní škola v Che-feji, založená v listopadu 2023, zřídila 10 kampusů po celém městě a přilákala téměř 1000 lidí do svých rozmanitých kurzů od kaligrafie, sportovní rehabilitace a technik líčení až po tradiční řemeslné barvení voskem.

Vzhledem k tomu, že cena některých kurzů je pouhých 30 jüanů (asi 4,22 amerických dolarů) za lekci, jsou oblíbené kurzy často obsazeny během několika minut.

Pětadvacetiletý inženýr jménem Lu, který se nedávno přestěhoval do Che-feje, vyjádřil vděčnost za příjemnou atmosféru a sortiment neotřelých, ale cenově dostupných kurzů, které jsou ve večerní škole k dispozici.

»Jednou jsem si poranil rameno a učitel rehabilitace mě vedl k tomu, jak si ho spravit. Bylo to příjemné,« vzpomíná Lu. Vyzdvihl také roli školy při upevňování přátelství, protože studenty spojují společné koníčky a podobný věk.

Učitelský sbor večerní školy tvoří profesionálové z různých oborů – psychoterapeuti, baristé, letušky a na pódium vystupují i někteří sebevědomí a nadšení studenti.

Sü, 29letý nadšenec do filozofie a psychologie, se cítil nucen podělit se o své znalosti poté, co navštívil kurz psychologie, který mu osvětlil svět. »Kurz sdružuje podobně smýšlející lidi k hlubokým rozhovorům a nabízí odpočinek pro zaneprázdněné lidi. Uvědomil jsem si, že bych mohl své znalosti využít i k pomoci mladým lidem,« vysvětlil Sü.

Pilně se připravoval, pročítal hluboké filozofické knihy a doma si procvičoval přednášky, a nakonec debutoval jako učitel filozofie na večerní škole.

»Mladé lidi často zajímají konečné otázky života a jeho smyslu. Mým cílem je povzbudit je ke komunikaci a nebývalému zamyšlení nad životem, které je obohacující a smysluplné,« řekl.

Čou Ťing-wej, zakladatel Noční školy v Che-feji, si tuto instituci představoval jako dynamickou platformu pro mladé lidi, kteří se mohou učit, stýkat se a ponořit se do živé kultury města. »Usilujeme o to, abychom vdechli životu ve městě více zábavy a smyslu,« řekl Čou.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy