V Zoo Ostrava právě kvete Africký klenot, který může vidět na vlastní oči

Návštěvníci, kteří zavítají do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, mohou opět při komentovaných prohlídkách s průvodcem nahlédnout také do dvouhektarového areálu pěstebních skleníků, kde rostou rostliny z celého světa. Kromě nejrůznějších hospodářsky významných tropických a subtropických rodů, jako jsou citrusy, banány, psidia, kávovníky a podobné druhy, se zde nacházejí také krásně kvetoucí orchideje a jiné tropické či subtropické květy. Právě kvete například »Africký klenot« – krásná brilantní rostlina Brillantaisia owariensis.

Nádhernou dominantou skleníků v ostravské zoo je v tomto období hrozen velkých modrobílých květů rostliny z čeledi paznehtníkovitých (Acanthaceae). Její vědecký název je Brillantaisia owariensis. Je to druh z tropických lesů západní a střední Afriky. Na západě Afriky zasahuje její výskyt až do Guineje a Sierra Leone, na východě do Jižního Súdánu a na jihu do severní Angoly. Tato vytrvalá bylina s přímým stonkem může dorůst do výšky okolo 2 m. Listy jsou řapíkaté, vejčité až srdčité na vrcholu zašpičatělé. Květenstvím je hrozen, který může být dlouhý až 45 cm. Listeny jsou zelené až načervenalé, kalich je fialově zbarvený, kališní cípy úzce kopinaté s nafialovělými žláznatými chlupy. Plodem je tobolka. Brilantasie bývá pěstována hlavně jako velmi výrazná okrasná rostlina.

Objevil ji a zapsal francouzský šlechtic a botanik Ambroise Marie Francois Joseph Palisot, baron de Beauvois. Je to krásná brilantní rostlina, takže se nabízí předpoklad, že proto získala název brilantasie, a že ji tak chtěl nazvat sám baron de Beauvois. Ve skutečnosti je pojmenována po zahradníkovi-botanikovi, který doprovázel barona při jeho cestách po Africe. Brilantasie našel na pohoří Uluguru v Tanzanii.

V zahradách má brilantasie ráda slunné nebo částečně zastíněné místo, i když v přílišném stínu málo kvete a směrem ke světlu se rozrůstá do šířky. Je dobré ji chránit před silným větrem, který by mohl trhat ty krásné listy, a potřebuje dostatek místa, aby dorostla své přirozené výšky. Kvete od pozdního jara až do konce podzimu, zvláště pokud se odstraní odkvetlé hroznové květenství. Květy mají »neuvěřitelně« dlouhou životnost. Má ráda vlhkou, ale dobře odvodněnou půdu.

Do ostravských tropů se můžete podívat s průvodcem každý víkend v 11 nebo ve 14 hodin. Sraz zájemců je vždy u výběhu plameňáků v blízkosti vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce.

Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo. »Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem, a to nově prostřednictvím rezervačního systému upozornila tisková mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

(mac)

Foto – Zoo Ostrava/David Kubala, smh.com.au/Robin Powell, rowparadise.co.uk

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy